povlačenje ili?
Imali ogromne gubitke: Od polovine januara nije viđen nijedan sjevernokorejski borac u Kursku
“Jedan od razloga mogao bi biti velik broj žrtava, ali tačni detalji još se istražuju”
Sjevernokorejske trupe raspoređene u ruskoj regiji Kursku “nisu sudjelovale u borbama” od sredine januara, rekle su južnokorejske obavještajne službe za AFP u utorak, potvrđujući raniji ukrajinski izvještaji.
“Čini se kako od sredine januara sjevernokorejske trupe raspoređene u ruskoj regiji Kursku nisu sudjelovale u borbama”, saopćila je južnokorejska nacionalna obavještajna služba.
Teški gubici
“Jedan od razloga mogao bi biti velik broj žrtava, ali tačni detalji još se istražuju”, dodao je izvor u izjavi.
Ukrajinska vojska saopćila je u petak kako vjeruje da su sjevernokorejske trupe koje su se borile uz ruske trupe na prvim linijama u toj regiji “povučene” nakon što su pretrpjele teške gubitke.
Prema Kijevu, 12.000 sjevernokorejskih vojnika, uključujući “oko 500 oficira i tri generala”, raspoređeno je u ovoj regiji, u kojoj je ukrajinska vojska od augusta okupirala nekoliko stotina kvadratnih kilometara.
Ni Rusija ni Sjeverna Koreja nisu potvrdile da su se ti vojnici pridružili ruskoj vojsci.
Prema izjavi ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog iz decembra, 3.000 sjevernokorejskih vojnika je “ubijeno ili ranjeno” od početka njihovog angažmana u potpori Rusiji. Seul te gubitke procjenjuje na oko 1100.
Ponuda Pjongjangu
Sredinom januara Volodimir Zelenski rekao je da je u zamjenu za ukrajinske vojnike zarobljene u Rusiji spreman Pjongjangu predati dva sjevernokorejska vojnika zarobljena u regiji Kursku.
Rusija i Sjeverna Koreja od početka ruske agresije na Ukrajinu ojačale su svoje vojne veze, uključujući sklapanje pakta o međusobnoj obrani.
Tokom posjeta Seulu početkom siječnja, tadašnji američki sekretar tajnik Antony Blinken rekao je da Rusija proširuje svoju svemirsku suradnju sa Sjevernom Korejom u zamjenu za sudjelovanje njenih trupa u borbama protiv Ukrajine.