Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

ministarstvo rada fbih

Nedostajat će 100.000 radnika? Ovo su detalji zakona o zapošljavanju stranaca u BiH

radnici gradjevina
Foto: Pixsell/Arhiv

“Sektori poput građevinarstva, turizma, ugostiteljstva i prerađivačke industrije suočavaju se s velikim deficitom radne snage, a ovaj zakon pomaže u rješavanju tog problema, bez ugrožavanja prioriteta zapošljavanja domaće radne snage”

Procjene su da će u idućih nekoliko godina u BiH nedostajati otprilike 100.000 radnika te će u ovakvim uvjetima, gdje radnici odlaze u mnogo razvijenije ekonomije, biti nemoguće vratiti ih. To će biti egzistencijalni problem privrede. Stoga je apelirano da se pod hitno olakša uvoz strane radne snage.

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zapošljavanju stranaca, čime se omogućava pojednostavljenje administrativnih procedura za izdavanje radnih dozvola stranim radnicima.

Ova promjena ima za cilj olakšati poslodavcima angažiranje potrebne radne snage, posebno u deficitarnim sektorima poput građevinarstva, turizma, ugostiteljstva i prerađivačke industrije, piše Večernji list BiH.

Aktualan problem

Predlagač, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, u razlozima za donošenje ovog propisa ukazuje da se Federacija BiH, odnosno Bosna i Hercegovina, susreće s problemom nedostatka radne snage, a posebno u proizvodnim, uslužnim i drugim djelatnostima, što se osobito odražava na velike poslodavce koji su pretežno orijentirani na izvoz.

Riječ je o izmjenama i dopunama koje je resorno ministarstvo pripremilo na osnovi inicijative Udruge poslodavaca FBiH.

Također navode da je nedostatak radne snage aktualan problem u posljednjih nekoliko godina i za domaće gospodarstvenike, posebno izvoznike, bez obzira na to što na evidencijama službi za zapošljavanje postoji određen broj nezaposlenih osoba sa zanimanjima za koje poslodavci smatraju da su deficitarna te da te osobe ipak ne traže posao, nego su u evidencijama radi zdravstvenog osiguranja i drugih eventualnih socijalnih naknada koje ostvaruju kao nezaposlene osobe.

Među ostalim, izmjenama i dopunama propisuje se da je nadležna kantonalna služba rješenje o radnoj dozvoli dužna donijeti u roku od najdulje 30 dana od dana podnošenja zahtjeva. Zatim se dodaje i odredba po kojoj postupak i proceduru izdavanja radne dozvole strancu koji namjerava registrirati obrt propisuje Federalno ministarstvo u roku od najdulje 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Nacrtom izmjena i dopuna dodaje se i novi članak koji se odnosi na novu odluku o deficitarnim zanimanjima koju će donijeti Federalni zavod za zapošljavanje, a na osnovi stanja na tržištu rada na razini FBiH u pogledu broja i strukture nezaposlenih osoba te potreba pojedinih privrednih djelatnosti, najkasnije do 30. oktobra tekuće godine i nakon provedenih konzultacija s reprezentativnom udrugom poslodavaca te uz prethodno pribavljenu suglasnost Federalnog ministarstva.

Deficitarni sektori

– Ovim izmjenama ne uvode se nove kvote za zapošljavanje stranaca jer je to u nadležnosti državnih institucija, već se isključivo olakšavaju postojeće procedure kako bi poslodavci u ključnim sektorima pravodobno dobili potrebne radnike. Sektori poput građevinarstva, turizma, ugostiteljstva i prerađivačke industrije suočavaju se s velikim deficitom radne snage, a ovaj zakon pomaže u rješavanju tog problema, bez ugrožavanja prioriteta zapošljavanja domaće radne snage – kazao je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić prilikom obrazlaganja ovog zakona izaslanicima u Domu naroda.

Prema trenutnim podacima, ukupna godišnja kvota radnih dozvola za novo zapošljavanje stranaca u Bosni i Hercegovini iznosi 4409, od čega na Federaciju BiH otpada 2400 dozvola, što predstavlja povećanje od 5 posto u odnosu na prethodnu godinu. Za usporedbu, i zemlje regije kontinuirano prilagođavaju svoje politike kako bi odgovorile na potrebe tržišta rada.

Crna Gora je za 2025. godinu utvrdila kvotu od 21.620 dozvola za zapošljavanje stranaca, uz dodatnih 2370 dozvola za sezonske radnike. Srbija je do kolovoza prošle godine izdala 15.707 dozvola za strane radnike, a Hrvatska je samo prošle godine izdala oko 160.000 radnih dozvola kako bi popunila deficitarna zanimanja u građevinarstvu i turizmu, navodi se u priopćenju Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Ovi podaci, kako se dodaje, pokazuju da zemlje u regiji već aktivno rade na prilagođavanju svojih tržišta rada potrebama privrede. Usvajanjem ovog zakona Federacija BiH prati taj trend i omogućava privrednicima da ne zaostaju za konkurencijom u regiji, dok se istodovremenoosigurava da angažiranje stranih radnika bude dopuna u sektorima gdje je manjak radne snage, a ne zamjena za domaće radnike.

Ovaj zakon dio je šire reforme tržišta rada u Federaciji BiH, koja uključuje i Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih, čiji je cilj preciznije definiranje evidencija nezaposlenih i učinkovitije usmjeravanje proračunskih sredstava za aktivne mjere zapošljavanja, navedeno je.