Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Dozvola za eksploataciju

Uzaludna obećanja o transparentnosti: Zašto se krije novo rješenje za rad Adriatic Metalsa?

Foto: katastar.ba
Rudnik u Varešu

Iako su iz firme Adriatic Metals brzo reagovali na objavu presude Kantonalnog suda u Mostaru, kojom se poništava dozvola za podzemnu eksploataciju ovoj firmi, navodeći da su u rekordnom roku od Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije (FMERI) dobili novu dozvolu, niko je ne želi podijeliti sa javnosti

U vrijeme novogodišnjih i vjerskih praznika, od 30. 12. 2024 do 16. 2. 2025. godine – skoro 10 radnih dana, Federalno Ministarstvo provelo je presudu Kantonalnog suda u Mostaru kojom je poništena dozvola za podzemnu eksploataciju za rudnik u Varešu i izdalo novo rješenje firmi Adriatic Metals. Bar tako tvrde iz ove firme.

Žurnal je 15. januara objavio da je Kantonalni sud u Mostaru 30. 12. 2024. godine donio presudu kojom se poništava dozvola za podzemnu eksplataciju izdata firmi Adriatic Metals BH zbog potencijalne opasnosti za izvorište pitke vode kojom se snadbijeva Općina Kakanj. U obrazloženju presude navedeno je da nije odgovoreno na temeljno pitanje da li će podzemna eksploatacija uticati na vodozahvat Bukovica?

Dan kasnije, 16. januara, u izjavi za portal Klix iz firme Adriatic Metals naveli su da su dobili novo rješenje od Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.

“Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije (FMERI) izdalo je novo rješenje kojim potvrđuje valjanost dozvole za eksploataciju Adriatic Metals-a. Ovo novo rješenje uključuje dodatna objašnjenja potkrijepljena sveobuhvatnim nalazima, analizama, stručnim vještačenjima, monitoring izvještajima i kartografskim prikazima, koji jasno potvrđuju da rad rudnika nema utjecaja na vodosnabdijevanje Kaknja te da su granice eksploatacionog polja precizno definirane u odnosu na koncesiono polje”, naveli su iz Adriatic Metalsa.

Novo Rješenje doneseno je za samo deset radnih dana. Iznenađeni efikasnošću Federalno ministarstva energije, rudarstva i industrije novinari Žurnala su zatražili od Ministarstva da im dostavi novo Rješenje koje su izdali firmi Adriatic Metals. U slučaju rješavanja Žurnalovog upita iz FMERI nisu bili jednako efikasni kao u slučaju Adriatic Metals-a pa tako ni nakon 12 dana od upita nisu im dostavili nikakav odgovor.

Međutim, Federalno Ministarstvo energije, rudarstva i industrije potvrdilo je 17. januara za Radio Slobodna Evropa da je kompaniji “Adriatic Metals” izdalo novo rješenje kojim je potvrđena valjanost dozvole za eksploataciju, ne navodeći detalje te odluke.

Kako su iz Ministarstva i ranije ignorisali medijske upite Žurnala, isti dan novinari su im poslali i Zahtjev za pristup informacijama. Do objave ovog teksta Žurnal nije dobio odgovor.

Ohrabreni izjavama iz firme Adriatic Metals da „nastavljaju otvoreno komunicirati sa svim zainteresovanim strana“ 17. januara su novinari Žurnala poslali i njima upit u kojem su tražili da im dostave ili omoguće uvid u novo Rješenje Ministarstva. Dobili su potvrdu da je njihov upit zaprimljen i proslijeđen Odjelu za komunikacije. Skoro 12 dana kasnije, osim zahvale za interesovanje za kompaniju, iz Adriatic Metals-a nisu dobili odgovor.

Podsjetimo javnost da je upravni spor po tužbi Javnog preduzeća Vodokom Kakanj protiv rješenja Federalnog ministarstva, energije, rudarstva i energetike trajao skoro dvije godine. U tužbi Vodokom je problematizirao da rudnik u Vrešu predstavlja potencijalnu opasnost za izvorište pitke vode kojom se snadbijeva Općina Kakanj.

U obrazloženju presude navedeno je da nije odgovoreno na temeljno pitanje: da li će podzemna eksploatacija imati utjecaj i kakav na vodozahvat Bukovica, a da je Federalno ministarstvo dozvolilo eksploataciju na neistraženom i zabranjenom lokalitetu.

„Tuženi (FMERI) je prije donošenja osporenog rješenja morao razjasniti da li će buduća eksploatacija mineralnih sirovina i izgradnja postojećih objekata na lokalitetu Rupice-Juraševac-Brestić, imati negativan utjecaj na izvorište Bukovica….Nesporno je da se područje granica koncesije ulazi i nalazi u III i dijelom u II vodozaštitnoj zoni, ali da prostor za koji se traži dozvola za eksploataciju nalazi na mnogo užem području, izvan II i III vodozaštitne zone, po mišljenju suda nije odgovoreno na temeljno pitanje koje je to uže područje (izvan II i III vodozaštitne zone) na kojem je dozvoljena eksploatacija kao i da li se podzemnom eksplatacijom može dovesti u pitanje vodosnadbjevanje pitkom vodom stanovnike Kaknja, a time i šteta koja se ne bi mogla popraviti“, navedeno je u presudi Kantonalnog suda u Mostaru.

Na potencijalno ugrožavanje vodozahvata Bukovica, odakle se Kakanj snadbijeva pitkom vodom upozoravali su ranije iz neformalne grupe građana Park prirode Trstionica i Boriva. Reagujući na presudu Kantonalnog suda u Mostaru predstavnica ove grupe Hajrija Čobo u razgovoru za Žurnal navela je da je nemoguće da rad rudnika ne utiče na vodozahvat Bukovica.

-Notorna je laž da aktivnosti tog rudnika nemaju utjecaj na rijeku Bukovicu! Naime, sve otpadne vode sa novoizgrađene industrijske ceste u vodozaštitnoj zoni, gdje je takva gradnja strogo zabranjena, su uključene u sam vodotok rijeke Bukovice i takve dolaze u česme građanima. Zagađenje je, da razjasnim, ne samo u teškim metalima o kojima smo stalno govorili, nego i u mikročesticama kamionskih guma koje tom cestom prolaze, kazala je Čobo.

I Općinsko vijeće Kaknja također je prethodnih godina raspravljalo o poduzetim aktivnostima na zaštiti vodozahvata Bukovica a u vezi otvaranja rudnika u Varešu.

I JP Vodokom Kakanj se u više navrata obraćao Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove ZDK i Federalnoj upravi za inspekcijske poslove zbog sječe šume, izvođenja građevinskih radova u II vodozaštitnoj zoni izvorišta, i u koritu rijeke Bukovice. Iz ovog preduzeća su navodili da je situacija, posebno nakon otvaranja rudnika,zabrinjavajuća te je potrebna hitna reakcija na rješavanju brojnih problema – poput ispuštanja otpadnih voda iz rudnika u okolne vodotoke, ugroženosti rijeka Bukovice i Trstionice, bespravne sječe šume, nepropisnog odlaganja jalovine, ugroženosti eksploatacionim i drugim radovima rijeke Bukovice.

Sudeći po izjavama iz firme Adriatic Metals iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije su uspjeli da u toku 10 dana riješe sve ove navode i utvrde da Rudnik ne predstavlja opasnost za pitku vodu kojom se snabdijeva Općina Kakanj. Na koji način je to Ministarstvo, a i firma Adriatic Metals utvrdilo još nije poznato javnosti.

Uskraćivanje informacija od javnosti

Praksa odbijanja zahtjeva javnosti za pristup informacijama, kada je u pitanju firma Adriatic Metals, pokazali su i iz Ministarstva privrede Zeničko-dobojskog kantona. Oni su odbili dostaviti ugovor o koncesiji za rudnik Adriatic Metals-a u Varešu Fondaciji Atelje za društvene promjene ACT, tako da je ova Fondacija bila primorana na sudu tražiti dostavljanje ovih informacija.

„Ministarstvo je kao razlog za nedostavljanje ugovora o koncesiji navelo, između ostalog, “povjerljive komercijalne interese treće strane”, odnosno Adriatic Metalsa, kao i odbijanje spomenute kompanije da da saglasnost za dostavljanje ugovora. Smatrajući da se radi o nedopustivoj praksi uskraćivanja i ograničavanja pristupa informacijama zainteresovanoj javnosti, čime se grubo krše odredbe Aarhuške konvencije, od Kantonalnog suda u Zenici zatražili smo poništenje rješenja Ministarstva kojim je odbijena naša žalba, kao i nalaganje dostavljanja spomenutog koncesionog ugovora“, naveli su iz Fondacije.

U međuvremenu, 14. januara ove godine Kantonalni sud u Zenici djelimično je uvažio zahtjeve Fondacije i poništio rješenja resornog ministarstva kojima je odbijen zahtjev za dostavljanje spomenutog ugovora.

Predmet je vraćen Ministarstvu za privredu ZDK na ponovno rješavanje. Iz Fondacije Atelje za društvene promjene ACT naveli su da „udruženja i građani trebaju i moraju imati uvid u ugovore kojima se naša zajednička prirodna dobra daju na upravljanje domaćim i stranim investitorima“.