Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Republika srpska

Ponedjeljak je prošao: Je li Dodik dao lažnu nadu osobama s američke “crne liste”?

Foto: Dejan Rakita/PIXSELL

Uprkos optimizmu zvaničnika iz Republike Srpske, analitičarka Tanja Topić ne očekuje značajne promjene i zaokret u američkoj politici prema Bosni i Hercegovini, jer joj, smatra, nije u fokusu

Nakon najnovijih američkih sankcija na čijoj se listi našlo 13 zvaničnika iz Republike Srpske, predsjednik ovog bh. entiteta Milorad Dodik najavio je da će banke morati deblokirati račune sankcionisanima.

Dok ekonomisti tvrde da ni Agencija za bankarstvo ni Dodik ne mogu naređivati bankama, politički analitičari ne očekuju promjenu politike nove američke administracije prema Bosni i Hercegovini, prenosi BHRT.

Od najave predsjednika RS-a Milorada Dodika da će banke od ponedjeljka morati deblokirati račune licima na crnoj listi, za sada, nema ništa.

“A što se tiče Murphyjevog (Michael, ambasador SAD u BiH, op.a.) pritiska na banke, naći ćemo način da zaštitimo naše građane. Od ponedjeljka sve banke morat će da otvore račune u konvertibilnim markama svim licima”, napisao je Dodik na platformi X.

Nema ustavna ovlaštenja

Ekonomska analitičarka Svetlana Cenić ističe da Dodik nema ustavna ovlaštenja da daje takve naloge i naredbe bankarskom sektoru. Smatra da je Agencija za bankarstvo RS trebala odmah da kontaktira OFAC na koji način se mogu isplaćivati plate sankcionisanima.

– Predsjednik Republike Srpske nema nikakvo ustavno ovlaštenje nad bankama, niti nad Agencijom za bankarstvo. Ima Agencija za bankarstvo koja reguliše njihov rad. Ni Agencija za bankarstvo ne može da djeluje naredbodavno, napominje Cenić.

Iz Agencije za bankarstvo Republike Srpske BHRT nije dobio odgovor da li su dobili zahtjev od predsjednika RS Milorada Dodika za deblokadu računa u bankama licima koja su se našla na američkoj crnoj listi i da li eventualni nalog ima zakonsko uporište.

Ni u Agenciji za bankarstvo BiH se ne izjašnjavaju da li ova Dodikova najava ima zakonsko utemeljenje.

– Mi u ovom trenutku nemamo više informacija od onih koje su objavljene u medijima tako da suštinski ne možemo dati ni zauzeti neki specifičan stav, kazao je predsjednik Udruženja banaka BiH Edis Ražanica.

Obraćanje Milorada Dodika odlazećoj američkoj administraciji i ambasadoru Michaelu Murphyju na društvenoj mreži X komentarisali su i državni ministri.

– Nisu to odluke ni hir jednog čovjeka u SAD. Neka istraže oni koji slave kako dolazi do sankcija i koji je put skidanja sankcija i kakav je to administrativni proces i procedura u kojem učestvuje više nivoa američke adminisracije onog dijela koji nije ni politički pristrasan, rekao je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.

– Mislim da treba širiti nadu i optimizam da neće biti takvog osobnog ponašanja u američkoj administraciji u budućnosti, kaže ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac.

Uzalud nada za sankcionisane?

Uprkos optimizmu zvaničnika iz Republike Srpske, analitičarka Tanja Topić ne očekuje značajne promjene i zaokret u američkoj politici prema Bosni i Hercegovini, jer joj, smatra, nije u fokusu.

– Vrlo je teško naći argumente za očekivanja i brzo uklanjanje sa liste sankcionisanih jer znamo da su neki od sankcionisanih dobili potvrdu sankcija u vrijeme prvog Trumpovog mandata i nisu bili uklonjeni sa liste, navodi Topić.

Odgovor nije stigao ni iz Investiciono-razvojne banke. Nismo saznali da li je IRB počela sa primjenom, u Narodnoj skupštini usvojenog seta zakona, koji joj omogućavaju da obavlja platni promet i primanje novčanih depozita, kao pomoć firmama na “crnoj listi”.