IDF nastavlja operacije
Ništa od prekida vatre u Gazi: Netanyahu traži da Hamas objavi imena talaca koje će osloboditi
Podsjetimo, sporazum o prekidu vatre navodi da imena talaca trebaju biti dostavljena najmanje 24 sata prije planirane razmjene. Hamas kaže da je razlog odgode tehnički problem.
Prekid vatre, koji je trebao stupiti jutros, odgođen je dok Hamas ne ispuni svoje obveze, rekao je glasnogovornik IDF-a Daniel Hagari. Izraelska vojska danas je, nakon isteka roka za početak primirja u Gazi, gađala ciljeve u sjevernom i južnom dijelu palestinske enklave, potvrdili su njeni stanovnici Reutersu, a izraelske snage potvrdile su da su tenkovima napale “terorističke mete” u sjevernom i centralnom dijelu Gaze.
Hagari je rekao da će izraelska vojska nastaviti svoje vojne operacije u Gazi dok se te obaveze ne ispune.
Podsjetimo, sporazum o prekidu vatre navodi da imena talaca trebaju biti dostavljena najmanje 24 sata prije planirane razmjene. Hamas kaže da je razlog odgode tehnički problem.
I iz kabineta Benjamina Netanyahua su se oglasili i poručili da primirje neće stupiti na snagu u 7:30.
“Premijer je dao upute izraelskoj vojsci da prekid vatre, koji treba stupiti na snagu u 7:30 po lokalnom vremenu, neće započeti dok Izrael ne dobije popis talaca za oslobađanje, kao što se Hamas obavezao da će to učiniti”, naveo je ured Benjamina Netanyahua u saopćenju.
Hamas je jutros prvo u saopćenju rekao da se namjerava pridržavati sporazuma, ali je priznao odgodu “davanja imena talaca koji će biti pušteni” zbog “tehničkih razloga na terenu”. No, upravo su izdali novo saopćenje u kojem zvaničnici Hamasa tvrde kako su dostavili imena talaca koje bi trebali osloboditi.
Šta je predviđeno dogovorenim primirjem u Gazi
Iako nije došlo do njega, valja podsjetiti šta je dogovoreno primirjem u Gazi.
Dogovor se trebao provesti u tri faze. U prvoj fazi, koja traje šest sedmica, više od 30 talaca – uključujući žene, djecu i starije osobe – trebalo je biti razmijenjeno za palestinske zatvorenike u izraelskim zatvorima.
Izraelske snage također su pristale povući snage prema istoku, dalje od gusto naseljenih područja Gaze, raseljeni Palestinci trebali bi moći početi vraćati se svojim domovima, a stotine kamiona s humanitarnom pomoći dnevno je trebalo početi dobivati pristup teritoriju.
Pregovori o drugoj fazi, koja je trebala obuhvatiti oslobađanje preostalih talaca, potpuno povlačenje izraelskih trupa i povratak “održivog mira”, trebali su započeti 16. dana primirja.
Treća i završna faza uključuje povratak tijela preostalih talaca i obnovu Gaze, proces koji bi mogao potrajati godinama.
Međutim, još uvijek postoje neodgovorena pitanja – uključujući informacije o tome koji su taoci živi, a koji mrtvi, te zna li Hamas gdje se nalaze svi preostali taoci.