space-x
Muskova raketa uspješno lansirana, nakon toga je eksplodirala. Na nebu fascinantan prizor
Starship – koji se sastoji 70-metarskog Super Heavy boostera i približno 50 metara visokog gornjeg stepena, koji se također naziva Starship – dizajniran je da omogući misije s posadom na Mjesec i Mars
SpaceX-ova ogromna raketa Starship uspješno je poletjela u atmosferu na svom sedmom probnom letu bez posade u četvrtak, no nekoliko minuta kasnije raspala se u eksploziji, saopćila je kompanija.
“Starship je doživio neplanirani raspad tijekom uspona”, objavila je privatna svemirska kompanija u vlasništvu tehnološkog milijardera Elona Muska, prenosi agencija dpa.
Kontrola misije SpaceX-a izgubila je kontakt s nedavno nadograđenim Starshipom, koji je nosio svoj prvi testni teret lažnih satelita, osam minuta nakon polijetanja. Video koji je snimio Reuters prikazuje narandžastu kuglu eksplozije koje se šire nebom iznad glavnog grada Haitija Port-au-Princea, ostavljajući iza sebe tragove dima.
Another SpaceX spaceship bites the dust.
— BladeoftheSun (@BladeoftheS) January 16, 2025
Burning Teslas, burning Spaceships, burning Twitter…
Burning America.
Elon Musk is excellent at destroying things. pic.twitter.com/ct6xxBq1nE
“Naši timovi nastavit će pregledavati podatke iz današnjeg testiranja kako bi bolje razumjeli glavni uzrok nesreće”, saopćila je kompanija. “S ovakvim testovima, uspjeh dolazi iz onoga što naučimo, a današnji let će nam pomoći da poboljšamo pouzdanost Starshipa.”
Preusmjereni komercijalni letovi
Deseci komercijalnih letova preusmjereni su na druge zračne luke ili su promijenili kurs kako bi izbjegli potencijalne krhotine, prema web stranici za praćenje letova FlightRadar24. Polasci s aerodroma u Miamiju i Fort Lauderdaleu na kasnili su oko 45 minuta. Američka Savezna uprava za zrakoplovstvo objavila je da je nakratko preusmjerila avione oko područja na koje su padale krhotine Starshipa, ali normalne operacije od tada su nastavljene.
Starship Flight 7 🥲
— Cam Tem (@realcamtem) January 16, 2025
📸 by me@SpaceX pic.twitter.com/5MR8Oi6nx1
Raketa je uspješno poletjela u 16:37 po lokalnom vremenu iz Starbasea, lokacije lansiranja SpaceX-a u Teksasu. Tokom testa, kompanija je uspješno izvela hvatanje donjeg stupnja rakete Super Heavy boostera pomoću golemih hvataljki.
Gornji stepen Starshipa, dva metra viši od prethodnih verzija, bio je “letjelica nove generacije sa značajnim nadogradnjama”, objavio je SpaceX u opisu misije prije testa. Trebao se kontrolirano spustiti u Indijski ocean otprilike sat vremena nakon lansiranja, prenosi Hina.
Cilj skupljanje podataka
Starship – koji se sastoji 70-metarskog Super Heavy boostera i približno 50 metara visokog gornjeg stepena, koji se također naziva Starship – dizajniran je da omogući misije s posadom na Mjesec i Mars.
Sistem je razvijen na način da se svemirski brod i raketa mogu ponovno koristiti nakon povratka na Zemlju. U martu prošle godine raketa je prvi put uspješno stigla do svemira, ali je zatim uništena dok se vraćala na Zemlju, dok je u četvrtom testu, u junu, Starship napravio svoje prvo kontrolirano slijetanje, ali problemi su ostali.
SpaceX je naglasio da je cilj testova prikupljanje podataka.
U oktobru je Starship dosegao svemirsku visinu i kontrolirano sletio u Indijski okean. Taj je test također imao za cilj vratiti se i uhvatiti donji stepen rakete na lansirnom tornju u Teksasu pomoću hvataljki – što je bilo uspješno.