Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Najradosniji praznik

Kršćani širom svijeta slave Božić, dan rođenja Isusa Krista

Foto: Fena

Kao kršćanski praznik, Božić se u svakom narodu obilježava na poseban način čineći i dio njegove etnografske baštine

Katolici u BiH, kao i kršćani širom svijeta, proslavljaju Božić, najradosniji praznik kojim se obilježava rođenje Isusa Krista.

Božić od davnina kršćani slave kao jedinstveni događaj rođenja Boga-čovjeka na zemlji pa je i sama riječ Božić umanjenica riječi Bog i prvotni naziv djeteta Isusa, koji je poslije prenesen i na sam blagdan njegova rođenja.

Lingvisti tako navode kako naziv blagdana ima umilna značenja: blagi Bog, dobri Bog, bliski Bog – Bog dostupan i pristupačan čovjeku. Teolozi također podsjećaju kako je za vjernike Božić dan na koji se sam Bog utjelovio.

Kršćanski filozof Aurelije Augustin smatrao je kako se u Božiću “Bog počovječio da se čovjek može pobožanstveniti”.

Božić je ponajprije biblijski događaj. Na blagdan Božića od 5. stoljeća slave se tri mise: polnoćka, jutarnja ili pastirska misa te poldanjica. Polnoćka donosi čitanja o događaju Božića s njegovim povijesnim određenjem: “U one dane izađe naredba cara Augusta da se provede popis svega svijeta.” (Mt 1,1) Jutarnja misa donosi navještaj pastirima o Isusovu rođenju pa se stoga nazivala i pastirskom dok se na dnevnoj podsjeća kako “U početku bijaše Riječ” čime se naglašava božanski karakter djeteta Isusa.

Biblija pak izriče trodijelnu poruku o Božiću: očitovala se slava Bogu na visinama, uspostavlja se mir na zemlji, koji je potvrda Božje naklonosti ljudima.

Kao kršćanski praznik, Božić se u svakom narodu obilježava na poseban način čineći i dio njegove etnografske baštine. U nekim krajevima gdje žive Hrvati već na svetu Katarinu (25. novembra) počinje božićna priprava i traje tačno mjesec dana. Advent ili došašće vrijeme je pripreme za dolazak i rođenje Isusa Krista, a sastoji se od četiri sedmice neposredno prije Božića koji simboliziraju četiri milenija, koliko je po Bibliji prošlo od stvaranja svijeta do Kristova dolaska.

Otajstvo Božića ima odraz i u hrvatskoj književnosti i umjetnosti, a posebno u spletu običaja te u božićnim pjesmama i melodijama. Božićni običaji doprinose i zbližavanju ljudi, od čestitanja i darivanja do pomirbe zavađenih i novog poleta u porodičnom životu.

Pjesme su svečane i odišu radošću, a sadržajem su zapravo prepjev božićnog evanđelja i kršćanskih vjerskih istina. U božićnim pjesmama jasno je naznačen kršćanski temelj o rođenju Bogočovjeka, koji je često opjevan kao Mladi Kralj, od Djevice Marije.

Nakon Božića slijede blagdani svetog Stjepana Prvomučenika, svetog Ivana te Nevine dječice ili Mladenaca.