Obratite pažnju
Ovo su tri namirnice koje uzrokuju nezdrava crijeva
Crijeva mogu izgledati kao jednostavan termin, ali zapravo uključuje brojne dijelove tijela koji su povezani s probavnim i gastrointestinalnim traktom, kao i mikrobiom.
Gastroenterolog iz Seattlea dijeli tri vrste hrane za koje se zna da stvaraju nezdrav mikrobiom crijeva, a sve je povezano s velikim zdravstvenim problemima.
Crijeva mogu izgledati kao jednostavan termin, ali zapravo uključuje brojne dijelove tijela koji su povezani s probavnim i gastrointestinalnim traktom, kao i mikrobiom.
Mikrobiom crijeva sastoji se od triliona bakterija i mikroorganizama unutar debelog crijeva, a posjedovanje raznolikog skupa bakterija ključno je za pravilno funkcioniranje različitih tjelesnih funkcija kao što su nervni sistem, imunološki sistem, probavna funkcija pa čak i naše mentalno zdravlje.
Ono što jedemo igra važnu ulogu u zdravlju crijevnog mikrobioma, a određena hrana može naštetiti zdravlju crijeva.
Rafinirani pekarski proizvodi
Dok zapakovana i rafinirana peciva, poput peciva iz prodavnice, bijelog hljeba mogu biti jutarnja poslastica, mnogi stručnjaci za zdravlje crijeva smatraju da su to namirnice koje mogu naštetiti vašim crijevima.
Posebno one koji sadrže kukuruzni sirup s visokim sadržajem fruktoze treba izbjegavati. Ovoj hrani nedostaju vlakna koja crijevne bakterije pretvaraju u molekule koje rastu zdrave stanice debelog crijeva i štite vaše tijelo od pretilosti i dijabetesa. Bolje opcije (u umjerenim količinama) su pekarski proizvodi koji sadrže cjelovite žitarice i kojima nedostaje kukuruzni sirup s visokim sadržajem fruktoze na listi sastojaka.
Dovoljna količina dijetalnih vlakana u ishrani važno je za održavanje hranjenja bakterija u crijevima. Kada se bakterije u crijevima ne hrane, recenzirana studija iz 2021. u časopisu Nutrients sugerira da može postojati povećan rizik od bolesti povezanih s crijevima, uključujući upalne bolesti crijeva, gojaznost, dijabetes tipa 2 i metabolički sindrom.
Prerađeno meso
Slanina, viršle, goveđe meso povezani su s većim rizikom od raka debelog crijeva jer se prirodne komponente i aditivi pretvaraju u karcinogene tokom procesa kuhanja. Bolja opcija (u umjerenim količinama) je meso iz mesara, posebno bijelo meso ili male količine mesa hranjenog travom koje sadrži veće količine dobrih masti.
Prema studiji Medicinskog fakulteta Univerziteta Washington iz 2021. godine, povećano prisustvo određenih vrsta nezdravih bakterija povezano je s povećanim rizikom od raka debelog crijeva, što ukazuje na veću vjerovatnoću da će polipi debelog crijeva postati kancerogeni.
Pregled iz 2021. godine u BMC Cancer potvrdio je ove nalaze i naveo da mikrobiom crijeva ima važne kliničke implikacije za prevenciju kolorektalnog raka, dok je modulacija crijevne mikrobiote važna ne samo za rizik od raka, već i za cjelokupno zdravlje pojedinca.
Slatka pića
Sokovi i neki dijetalni gazirani napitci mogu naštetiti vašim crijevima, posebno ako sadrže kukuruzni sirup s visokim sadržajem fruktoze, saharin ili sukralozu.
Ova pića mogu razviti nezdrave bakterije u vašem debelom crijevu i uzrokovati dijareju, kao i dijabetes i gojaznost. Prema nedavnom pregledu iz 2022. u Clinical Gastroenterology and Hepatology, i hiperglikemija (visok nivo glukoze u krvi) i prekomjeran unos šećera mogu poremetiti crijevnu barijeru, što povećava propusnost crijeva i može uzrokovati disbiozu crijevne mikrobiote — neravnotežu bakterija u crijevima, koja može imati negativne implikacije.
Bolje opcije su voda, kao i nezaslađeni čajevi i kafa. Ako koristite zamjenu za šećer, aluloza je ona koja bi mogla biti više povezana s boljim zdravljem.