Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Inflacija pod kontrolom

ECB četvrti put ove godine smanjila kamatne stope, banke u BiH nijednom

novac
Foto: D. Begović/Fokus.ba
Ilustracija

Evropska centralna banka (ECB), početkom sedmice je smanjila ključnu kamatnu stopu za depozite, četvrti put ove godine, dok banke u Bosni i Hercegovini to nisu uradile nijednom. Odluka o smanjenju referentne kamatne stope u evrozoni donesena je jer je inflacija stavljena pod kontrolu, odnosno u padu je.

Velika dobit

Iako će i ove godine, kao i nekoliko prethodnih, ostvariti veliku dobit, naše banke nisu se odlučile za smanjenje kamatnih stopa kredita namjenjenih privredi i stanovništvu, piše BHRT.

ECB smanjila je kamatnu stopu na depozite za 25 baznih poena, to jest na tri odsto. Najavljuje se i dodatno snižavanje kamatne stope ako inflacija nastavi da se smanjuje prema ciljanom nivou od dva posto.

“Odluka o smanjenju kamatne stope na depozite, stope kroz koju usmjeravamo kamatnu politiku, zasniva se na ažuriranoj procjeni inflacijskih izgleda, dinamike inflacije i snage monetarne politike. Proces smanjenja inflacije dobro napreduje”, navodi predsjednica ECB Kristin Lagard.

U Udruženju banaka BiH kažu da se smanjenje evropske referentne kamatne stope ne odnosi na nas. U EU su, dodaju, u ovoj godini zbog inflatornih kretanja značajno rasle kamate što kod nas nije bio slučaj. BiH i bez smanjenja kamatnih stopa, ističu, ima najniže kamate u regiji. A to je zbog niskih kamatnih stopa na depozite koji su glavni izvor kreditnih aktivnosti banaka.

“Kamatne stope na depozite su prilično niske. To je činjenica. Ali istovremeno one omogućavaju da i kamatne stope na ovaj dio aktivne kamatne stope odnosno kamatne stope na kredite ostaju dovoljno niske. Dakle, bez rasta kamatnih stopa na strani depozita nema ni rasta kamatnih stopa na strani kredita i obratno”, ističe direktor Udruženja banaka BiH Edis Ražanica.

Ne reaguju pretjerano hitro

Ekonomisti se slažu da su niske kamate na depozite, koje jedva prelaze jedan posto, jedan od ključnih razloga zbog kojeg imamo relativno niske kamate. Naše banke imaju, može se reći, i višak depozita iz kojih plasiraju kredite, zbog čega nisu ni imale potrebu da se zadužuju i povlače novac sa evropskog finansijskog tržišta. To je jedan od razloga zašto se kod nas nisu, kao i u Evropi, smanjivale kamatne stope. Ali ne jedini.

“Ako neko uslovno rečeno dobija, on nema potrebu nešto da mijenja, a ne postoji konkurencija koja bi ga natjerala. I pri tome nisu indirektno vezani troškovi za ono što se dešava na evropskom međubankarskom tržištu. Tako da, sva ta tri faktora zajedno vode tome da zapravo naše banke ne reaguju pretjerano hitro na takve podsticaje sa evropskog međubankarskog, odnosno novčanog tržišta”, navodi Marko Đogo, profesor na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu.

“Ne treba to pitanje ispostavljati komercijalnim bankama nego Centralnoj banci BiH, koja može kroz smanjenje kamatnih stopa da utiče i na smanjenje kamatnih stopa za građane i privredu u BiH. Pri tome, nije ni zanemariva uloga Agencije za bankarstvo koja bi trebala iskontrolisati šta se ustvari dešava”, kaže ekonomski analitičar Damir Miljević.

Naše banke prošlu godinu su završile sa rekordnih 700 miliona KM dobiti. Ove godine dobit za prvih devet mjeseci je tolika tako da će taj rekord biti oboren. Iako možda i mogu i imaju prostora da smanje kamate, zašto bi to učinile ako ih niko ne natjera.