Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Unify League

Projekat “Superliga” ponovo aktiviran: Planirano 96 ekipa, podijeljenih u četiri ranga

real madrid nacho
Foto: Tom Weller/DPA/Pixsell

Vodstvo Ujedinjene lige (Unify League) novim takmičenjem želi razbiti monopol koji ima UEFA što mu daje za pravo presuda Evropskog suda pravde koja je utvrdila kako krovni nogometni savezi nisu imali pravo zabraniti formiranje novog takmičenja

Priča o evropskoj fudbalskoj Superligi se ponovno pokrenula, ali ne više pod imenom Superliga nego pod nazivom Unify League (Ujedinjena liga). Prema informacijama engleskog novinara Bena Jacobsa, nova verzija Superlige imala bi četiri nivoa takmičenja.

Prošle su tri godine otkako se izvorna ideja evropske Superlige ekspresno ugasila poslije samo 48 sati i lavine negativnih reakcija nogometnih obožavatelja u Evropi. Sada su se promotori lige, kompanija A22, vratili s novim konceptom takmičenja. Novi format predlaže 96 timova koji se takmiče u četiri međusobno povezana ranga, osiguravajući da se plasman temelji na zaslugama, a ne na automatskom uključivanju.

Unify League uključuje 96 ekipa

Na najvišem nivou, odnosno u prvoj ligi koja bi se zvala Zvjezdana liga, igralo bi 16 klubova podijeljenih u dvije grupe po osam, koji će igrati utakmice kod kuće i u gostima. Drugorazredno takmičenje, Zlatna liga, imala bi identičnu strukturu s još 16 ekipa. Četiri najbolje ekipe u svakoj grupi tada bi izborile dvomeč četvrtfinala. Takmičenje bi kulminiralo Final Fourom gdje bi polufinale i finale na jednu utakmicu odredilo konačnog prvaka.

U dvije niže lige, Plavoj i Zajedničkoj, bile bi četiri grupe po osam klubova. Premier liga bi imala tri zagarantovana učesnika u prvoj ligi, dva mjesta u drugoj i do pet dodatnih mjesta u preostalima. Za razliku od prvog i naširoko kritikovanog koncepta Superlige, u kojem je 12 pobunjenika imalo zagarantovan ulazak, u ovom će sva mjesta biti zaslužena nastupima u domaćim prvenstvima.

Pobjednici Zvjezdane i Zlatne lige, koji će biti poznati nakon doigravanja, imat će zagarantovano mjesto u elitnom razredu iduće sezone. Ligaška faza trebala bi trajati od septembra do aprila.

Uzimajući u obzir nokaut faze, pobjednici bi odigrali ukupno 18 utakmica, sa sličnim formatom za dvije niže lige. John Hahn, suosnivač A22, rekao je: “Pažljivo smo slušali široku grupu klubova, liga i navijača i s ovim promjenama vjerujemo da imamo veliku podršku. U ovom trenutku ne očekujemo javnu potporu klubova, logično da će to doći nakon službenog priznanja Unify League.”

Predsjednik Reala je nedavno kritizirao trenutni format Lige prvaka

Realov predsjednik Florentino Perez nije bio oduševljen novim i proširenim formatom Lige prvaka i smatra da promjene nisu donijele ništa novog. Realov gazda nije zadovoljan prevelikim brojem utakmica, a o svemu je govorio prije nešto manje od mjesec dana na generalnoj skupštini Real Madrida.

“Novi format Lige prvaka je nepošten. Niko ga ne razumije. Ima više utakmica, a vrijednost svake je pala za 30 posto. Više utakmica je tu, ali bezvrijednih. Ovo je takmičenje koje izaziva uzbuđenje tek na kraju, a nikako do početka”, rekao je pa počeo o oživljavanju Superlige:

“Veći sam optimist nego ikad. Evropski sud je donio istorijsku odluku. Završeno je s monopolom UEFA-e. Ovo je nešto ogromno, sa svim pritiscima i prijetnjama koje ga prate. Ponosni smo što se borimo za Superligu. Želimo vratiti veličinu nogometu. Ovaj sadašnji sistem ne funkcionira, a trenutak je kritičan.”

Kako je trebala izgledati prva Superliga?

Real Madrid, Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United i Tottenham objavili su sredinom aprila 2021. godine da su postigli dogovor o kreiranju novog takmičenja – Superlige. U tom takmičenju koje je trebalo biti konkurencija Uefinoj Ligi prvaka, trebalo je igrati 20 klubova. Uz 15 osnivačkih klubova, trebalo je učestvovati još pet klubova na temelju rezultata.

Vodstvo Ujedinjene lige novim takmičenjem želi razbiti monopol koji ima UEFA što mu daje za pravo presuda Evropskog suda pravde koja je utvrdila kako krovni nogometni savezi nisu imali pravo zabraniti formiranje novog takmičenja. Nova evropska Superliga nije mogla registrirati Super League kao zaštitni znak u Evropskoj uniji nakon presude u korist danske Superligaen, elitnog takmičenja u zajedničkom vlasništvu danskih prvoligaških klubova.

European Super League Company S.L. pokušao je registrirati svoj zaštitni znak u Evropskoj uniji, ali je Superligaen smatrao da bi to predstavljalo kršenje pravila. Zbog toga će nova liga nositi naziv Unify League.