Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

varšava

Macron i Tusk o slanju vojnika iz EU u Ukrajinu: Ideja je stvoriti koaliciju od 5-8 evropskih zemalja koje ne ovise o NATO-u

macron tusk
Macron i Tusk u Varšavi

U razgovorima u Poljskoj i Berlinu razmotrit će se kako ojačati finansijsku i vojnu podršku Ukrajini u neposrednoj budućnosti i kako Evropa može potaknuti finansiranje odbrane, uključujući kroz zajednički dug

Čelnici Francuske i Poljske danas u Varšavi razgovaraju o Ukrajini, a glavna tema na stolu je mogućnost slanja evropskih snaga u tu ratom razorenu zemlju kao sigurnosno jamstvo u slučaju mirovnog sporazuma s Rusijom, javlja Reuters. Dok se Europa sprema za ulazak Donalda Trumpa u Bijelu kuću, ključne evropske sile žele pokazati izabranom američkom predsjedniku, koji će biti inauguriran 20. januara, da su voljne preuzeti svoj dio tereta za okončanje gotovo trogodišnjeg rata u Ukrajini.

Trump je u više navrata jasno dao do znanja da će se zalagati za trenutni prekid vatre i pregovore o okončanju sukoba. Također je u prošlosti oštro kritizirao evropske saveznike koji nisu uspjeli uložiti najmanje 2% BDP-a u odbranu, što je propisano pravilima NATO-a.

Poljski premijer Donald Tusk, čija zemlja čvrsto podržava susjednu Ukrajinu, danas ugošćava francuskog predsjednika Emmanuela Macrona na razgovorima u Varšavi.

“Ukrajina će biti na vrhu dnevnog reda kad se dvojica čelnika sastanu, a govorit će o tome kako se može osigurati da se odupre (ruskoj invaziji, op.a.) i bude u najboljoj poziciji za pregovore (s Rusijom)”, rekao je francuski diplomatski izvor, a prenosi Reuters.

Ključna tema – slanje europskih vojnih snaga u Ukrajinu u slučaju mirovnog sporazuma

Ključno pitanje na dnevnom redu je ideja o slanju europskih snaga u Ukrajinu ako dođe do prekida vatre i mirovnog sporazuma između Ukrajine i Rusije, rekla su dvojica diplomata.

To bi, prema istim izvorima, djelovalo kao neka vrsta pojačanog bilateralne sigurnosne garancije, s obzirom na to da su male šanse da Ukrajina dobije članstvo u NATO-u ili čak pozivnicu u neposrednoj budućnosti, ali bi također pokazalo Trumpu spremnost Evrope da se izravno angažira.

Francuska i Britanija već su prošlog mjeseca razgovarale o izgledima slanja evropskih snaga u Ukrajinu, dok je sličnih razgovora bilo i između Ukrajine, baltičkih i skandinavskih zemalja, reklo je petero evropskih diplomata.

Nema konsenzusa

“Ne postoji konsenzus među evropskim zemljama, pa bi ideja bila stvoriti koaliciju od 5-8 evropskih zemalja koje ne ovise o NATO-u, već o bilateralnim sporazumima s Ukrajinom i vrlo su odlučne u djelovanju”, rekao je izvor upoznat s idejom.

Još nema konkretnih prijedloga, a diplomati su rekli da Poljska u ovoj fazi nije među onima za koje se smatra da su spremni poslati svoje vojnike. Macron je prvi put predložio tu ideju u februaru, ali ju je Njemačka odbila. Tada su izneseni planovi za slanje neborbenih jedinica za obuku, operacije razminiranja ili čak kontrolu granica, ali oni se nikad nisu ostvarili.

“Imamo li drugog izbora?”

Jedna kratkoročna opcija je revizija te ideje, rekla su dvojica diplomata. “Imamo li drugog izbora? Mislim da ne postoji vjerojatan scenarij u kojem nema aktivnog europskog sudjelovanja u provedbi sigurnosnih garancija i sekuritizacije Evrope u cjelini”, rekao je visoki evropski dužnosnik o mogućnosti slanja trupe.

Kad rat završi, Evropa će i dalje bio suočena s prijetnjom Rusije, “tako da ćemo morati preuzeti dio vojnog tereta” za osiguranje Ukrajine, dodao je dužnosnik.

Ministri finansija i vanjskih poslova Francuske, Njemačke i Poljske također će se sastati danas u Varšavi i Berlinu, samo nekoliko sedmica prije nego što Poljska od Mađarske preuzme predsjedanje Evropskom unijom.

Otpor zajedničkom finansiranju odbrane

U razgovorima u Poljskoj i Berlinu razmotrit će se kako ojačati finansijsku i vojnu podršku Ukrajini u neposrednoj budućnosti i kako Evropa može potaknuti finansiranje odbrane, uključujući kroz zajednički dug. Izvor iz poljske vlade rekao je da se Varšava već zalagala za povećanje zajedničkog finansiranja odbrane od evropskih saveznika, ali je naišla na otpor.

“Od Trumpovog izbora svi naši prijatelji su shvatili da smo u pravu jer je Trump došao i oni moraju pojačati podršku”, dodao je izvor.