rektor unsa-e
Zaimović: Politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu moraju prestati
Zaimović je kazao da Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS vrši pritisak na UNSA i sprječava isplatu novembarskih plata nekim članicama Senata UNSA, jer navodno nedostaju njegovi potpisi koji bi to omogućili
Moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu, poručio je danas na konferenciji za medije rektor Univerziteta u Sarajevu (UNSA) Tarik Zaimović.
Zaimović je kazao da Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS vrši pritisak na UNSA i sprječava isplatu novembarskih plata nekim članicama Senata UNSA, jer navodno nedostaju njegovi potpisi koji bi to omogućili.
-Senat UNSA je po pravilima donio odluku o izboru novog rektora. Procedura je provedena bez propusta, a odluke su donesene jednoglasno. Sve se u potpunosti odvijalo po zakonskim propisima. Ministarstvo nije nadležno da tumači naše akte, a samim time, ne postoji zakonski akt koji nalaže rektoru da treba staviti potpis kako bi bile isplaćene plate – izjavio je Zaimović.
Osporavanje propisa
Kako je kazao, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS Adna Mesihović, koja je preuzela mandat prije godinu dana, uspjela je da napravi nešto što nikada u historiji za 75 godina Univerziteta u Sarajevu nije napravljeno, a to je da se UNSA nalazi u „najneizvjesnijoj i pravno najnesigurnoj poziciji od datuma svog osnivanja“.
-Osporavaju se dva propisa, glavna, najvažnija za funkcionalizaciju Univerziteta u Sarajevu. Bez ikakve urađene analize efekata zakona, bez jedne i jedine javne rasprave, osporavaju se propisi na kojima počiva rad Univerziteta: Zakon o visokom obrazovanju i Zakon o naučno-istraživačkoj djelatnosti. Mišljenja, stavovi Univerziteta u Sarajevu, članica Univerziteta u Sarajevu, mišljenja naših predstavnika u organima i komisijama se dovode u pitanje ignorancije. Univerzitet ne može sarađivati sa ministarstvom koje odbija saradnju. Osporena je finansijska stabilnost i uredan rad Univerziteta. Mi se nalazimo u situaciji da smo morali prvi put intervenisati sa zahtjevom za preraspodjelu za urednu isplatu plaća, novembarskih plaća, nekim članicama Univerziteta – naveo je.
Napominje da Ministarstvo svojim odlukama „gura“ UNSA u u pravnu nesigurnost, osporava i direktno stavlja van snage donesene statute, što je izlazak izvan svih okvira zakona.
Univerzitet u Sarajevu planira pokrenuti upravni spor, tužiti Ministarstvo za doneseno rješenje i tražiti mjeru osiguranja.
Apel Skupštini KS
-Ove sedmice ćemo predati tužbu. Branit ćemo institucionalnu autonomiju Univerziteta do kraja. Ne dopuštamo politici da bira rektore, dekane Univerziteta u Sarajevu. Nećemo dopustiti da Univerzitet u Sarajevu postane politički plijen jedne političke stranke koja smatra da je ovo javno preduzeće u kojem treba da uređuje, ko će biti senator, ko će biti rektor, kako će se odluke donositi, šta će pisati u statutima. To je smrt za Univerzitet – objasnio je Zaimović.
Dodao je da se Univerzitet ucjenjuje plaćama, te da se putem medija šire neistine, jer ne postoji akt koji potpisuje rektor Univerziteta na osnovu kojeg se isplaćuju plaće.
-Plaće se isplaćuju na osnovu Zakona o visokom obrazovanju, kolektivnog ugovora, Zakona o trezoru i Zakona o budžetima Federacije BiH, te drugim propisima i pravilnicima. U Zakonu o Trezoru BiH jasno stoji da je ministar obavezan za isplate plaća budžetskim korisnicima, a sve plaće i Univerziteta u Sarajevu su unesene u trezorski sistem – kazao je Zaimović.
Uputio je apel Skupštini Kantona Sarajevo koja danas zasjeda, da vrati postupanje ministarstva i vlade u zakonite okvire, jer će u suprotnom „Univerzitet prvi put u svojoj historiji otići u pravnu nesigurnost“.