Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

svjetsko tržište

Cijena kafe na historijski visokom nivou i rast će još više. Koji su razlozi velikog poskupljenja?

kafa espresso
Ilustracija: Unsplash

Skok cijena kafe dolazi dok trgovci kafom očekuju smanjenje prinosa nakon što su dva najveća svjetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođena lošim vremenskim uslovima, a popularnost napitka i dalje raste

Pijenje kafe moglo bi uskoro postati skuplje, jer je cijena kafe na međunarodnim robnim tržištima dostigla najviši nivo u historiji.

U utorak je cijena Arabica zrna, koja čini većinu globalne proizvodnje, prešla 3,44 dolara za 0,45 kg, što je skok od više od 80 posto ove godine. Cijena Robusta zrna, s druge strane, dostigla je novi rekord u septembru.

Skok cijena kafe dolazi dok trgovci kafom očekuju smanjenje prinosa nakon što su dva najveća svjetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođena lošim vremenskim uslovima, a popularnost napitka i dalje raste.

Suša u Brazilu

Jedan stručnjak je za BBC rekao da kompanije koje proizvode kafu razmatraju povećanje cijena početkom nove godine. Iako su u posljednjim godinama veliki proizvođači kafe mogli apsorbirati povećanje cijena kako bi zadržali kupce i održali tržišni udio, čini se da će se to uskoro promijeniti, prema riječima Vinha Nguyena, izvršnog direktora Tuan Loc Commodities.

Posljednji rekord za cijenu kafe postavljen je 1977. godine nakon što je neuobičajeni snijeg uništio plantaže u Brazilu.

-Brige zbog urodne kafe u Brazilu 2025. godine glavni su pokretači ovog rasta – rekao je Ole Hansen, šef strategije za robu u Saxo Bank.

On je kazao kako je Brazil doživio svoju najgoru sušu u posljednjih 70 godina tokom augusta i septembra, a zatim su uslijedile jake kiše u oktobru, što je podiglo strahove da bi urod mogao propasti”.

Nisu samo brazilske plantaže kafe, koje uglavnom proizvode Arabica zrna, pogođene lošim vremenom.

Opskrba Robusta zrnima također će se smanjiti nakon što su plantaže u Vijetnamu, najvećem proizvođaču ove vrste, također doživjele sušu i obilne kiše.

Kafa je druga najtrgovanija roba na svijetu po obimu, odmah nakon nafte, a njena popularnost raste. Na primjer, potrošnja u Kini je više nego udvostručena u posljednjoj deceniji.