Uz podršku UNICEF-a
Jedinstven suvenir koji izrađuju osobe s invaliditetom
Širi kraj općine Čitluk, odnosno Brotnja, poznat je po vinu i vinogradima, pa je jedinstveni suvenir tog kraja izrađen u obliku grozda
Općina Čitluk dobila je jedinstven suvenir „Grozd“, koji je poseban po tome što ga izrađuju odrasle osobe s invaliditetom iz Udruženja „Susret“.
Navedeni proizvod simbolizira Brotnjo kao krajolik poznat po vinogradima i vinu, a rješenjem instituta za intelektualno vlasništvo BiH „Grozd“ je i zaštićen kao jedinstveni dizajn.
Suvenir izrađuju štićenici Udruženja “Susret”, koji svojom marljivošću i strpljivošću potvrđuju da svaka osoba može doprinijeti zajednici na svoj jedinstven način.
-Projektom „I ja želim biti dio socijalnog poduzetništva“, uz podršku UNICEF-a i Općine Čitluk, opremili smo ovu radno-okupacijsku radionicu gdje odrasle osobe s invaliditetom, uz pomoć svojih terapeuta, izrađuju različite sublimacijske suvenire kao što su šalice, termos boce, magnete, privjeske, čestitke i pozivnice – kazala je u razgovoru za Fenu Lidija Pehar, socijalna radnica Edukacijsko-rehabilitacijskog centra „Sveti Josip Radnik“ iz Čitluka.
Širi kraj općine Čitluk, odnosno Brotnja, poznat je po vinu i vinogradima, pa je jedinstveni suvenir tog kraja izrađen u obliku grozda.
-Za izradu kalupa pomogao nam je akademski slikar Toni Kozarić, a samu suvenir „Grozd“ rade osobe s invaliditetom kroz pet faza. Prva faza sastoji se od miješanja gipsa i vode koja se izlijeva u kalup, druga faza je bojanje podloge, treća faza uključuje bojanje samog ploda i listova, četvrta faza je lakiranje, a peta faza je pakiranje u kartonske kutije – pojašnjava Pehar.
Suvenir „Grozd“ predstavljen je u okviru obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom.
-Taj dan smo obilježili Danom otvorenih vrata Edukacijsko-rehabilitacijskog centra „Sveti Josip Radnik“ gdje su svi posjetitelji mogli vidjeti kako nastaje „Grozd“ kroz svih pet faza koje rade štićenici Udruge „Susret“. Također, suvenir je zaštićen rješenjem Instituta za intelektualno vlasništvo BiH, tako da gdje god vidite ovaj proizvod znat ćete da je odrađen u ovoj radionici i da su ga odredile osobe s invaliditetom – kazala je Pehar.