Upisana na listu
Zenička čimburijada postala dio nematerijalne kulturne baštine
Borba da se ovaj tradicionalni događaj uvrsti na listu, trajala je više od dvije godine
Zenička čimburijada upisana je na listu nematerijalne kulturne baštine Federacije Bosne i Hercegovine, a kako su obavijestili iz Foruma građana Zenica, samim time postaje dio i državne liste. Borba da se ovaj tradicionalni događaj uvrsti na listu, trajala je više od dvije godine.
“Veliki trud je uložen u organizaciju Okruglog stola i izradu stručnog Elaborata, u saradnji sa Filozofskim fakultetom u Zenici i Muzejom grada Zenice, u kome su sadržane i mjere u svrhu zaštite, razvoja, unapređenja i prenošenja baštine. Prikupljen je veliki broj izjava učesnika, fotografija, novinskih članaka, audio i video zapisa i drugih dokumenata koji su digitalizovani i čine prilog Elaboratu. Ova građa će biti dostupna svima koji žele da se upoznaju sa našom tradicijom, a pred kraj ove godine planiramo poseban program promocije rezultata ovog, za nas i za sve naše sugrađane, velikog uspjeha. Proljetni uranak – Zenička čimburijada za sada je jedini element nematerijalne kulturne baštine na Listi iz grada Zenica i Zeničko-dobojskog kantona. Nadamo se da će naš uspjeh potaknuti i druge građane naše domovine da u svojim sredinama prepoznaju vrijednu nematerijalnu baštinu i predstave je čitavom svijetu”, naveli su iz Foruma građana Zenica.
Uputili su zahvalnost svim institucijama i građanima koji su održali i sačuvali ovu dugogodišnju tradiciju.
Zenička čimburijada – tradicija
Zenička čimburijada je tradicionalna manifestacija koja se svake godine 21. marta obilježava u Zenici povodom dolaska prvog dana proljeća. Simbolički, proslava uključuje spontano okupljanje građana u prirodnom ambijentu uz obale zeničkih rijeka, u društvu porodice, prijatelja i gostiju. Centralni događaj manifestacije je priprema Zeničkog čimbura – prvog proljetnog obroka. Ovo jelo od jaja priprema se s dodatkom koprive, mladog luka ili drugih mladih izdanaka koje donosi proljeće.
Tradicija obilježavanja prvog dana proljeća u Zenici seže daleko u prošlost, a prvi dokumentovani primjeri ove prakse datiraju iz ranih 30-ih godina 20. stoljeća. Doček proljeća započinje urankom, dok se druženje nastavlja tokom cijelog dana, uz hiljade posjetilaca svih uzrasta.
Manifestaciju Zenička čimburijada prati vesela atmosfera, a sadržaji su prilagođeni za sve generacije, čime se dodatno naglašava njen značaj kao kohezionog običaja za građane svih naroda, vjera i uzrasta.
“Posljednjih decenija organizaciju Zeničke čimburijade preuzeo je Forum građana Zenice uz podršku lokalne zajednice. Ova manifestacija je prepoznata i na globalnom nivou – renomirana stranica za vremensku prognozu AccuWeather uvrstila je Bosnu i Hercegovinu, sa Zeničkom čimburijadom, među deset najboljih manifestacija obilježavanja proljeća u svijetu. Zenička čimburijada danas predstavlja simbol zajedništva i radosti, proslavljajući buđenje prirode i dolazak proljeća na jedinstven način”, naveli su iz Federalnog ministarstva kulture i sporta.
Na Zeničku čimburijadu ove godine stigli i si građani susjednih zemalja koji su uživali i zabavili se. Pripremljen je čimbur sa više od 1.500 jaja, a jelo je podijeljeno navijačima na utakmici BiH-Ukrajina.