Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Istekao rok

Šta se događa sa izborom rektora UNSA i može li se sve odraziti i na studente?

tarik zaimovic
Foto: BHRT

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove je utvrdila brojne nepravilnosti u proceduri izbora rektora, zbog čega su zatražili poništenje izbora, a Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo kao drugostepeni organ je potvrdilo njihovu odluku

Istekao je rok za poništenje izbora rektora Univerziteta u Sarajevu, nakon pravosnažne odluke koju je donijelo Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo. Nedugo nakon što je Tarik Zaimović u julu ove godine izabran za rektora, u Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove su utvrdili da izbor nije bio u skladu s propisima. Zatraženo je od Senata sarajevskog Univerziteta da poništi izbor rektora. Šta se događa u Univerzitetu u Sarajevu i može li se sve odraziti i na studente?

Kantonalna uprava za inspekcijske poslove je utvrdila brojne nepravilnosti u proceduri izbora rektora, zbog čega su zatražili poništenje izbora, a Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo kao drugostepeni organ je potvrdilo njihovu odluku. Resorna ministrica Mesihović istakla je da niko ne želi, ni univerzitet ni studente dovesti u pravnu nesigurnost, navodi BHRT.

“Činjenica da je za postupanje po izvršenju isteklo deset dana od dostave drugostepenog rješenja, čini mi se sa krajem prošle sedmice, već nas koji nemamo tu informaciju da je pokrenuta zaštitna mjera i upis u sudski registar, dovodi u neku vrstu pravne nesigurnosti”, navodi Adna Mesihović, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS.

U međuvremenu pojavile su se tvrdnje da bi mogli biti upitni svi dokumenti koje potpiše novoizabrani rektor Tarik Zaimović, od isplate plata do dodjele diploma.

“Kada su u pitanju plaće, ne utvrđuje plaće ni ministrica ni rektor univerziteta, plaće univerziteta su utvrđuju zakonom i kolektivnim ugovorm i niko ne može osporiti isplatu plaća zaposlenicima Univerziteta u Sarajevu, niti će. Ne postoji zapreka za studente Unverziteta u Sarajevu da u ovom periodu ostvaruju sva svoja prava, mnogi su i diplomirali prije 8, prije 10 mjeseci, još uvijek su i već su možda zaposleni i rade, ali izdavanje same javne isprave tretirano je pitanjem zakona”, kaže rektor UNSA Tarik Zaimović.

Iz Skupštine Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu kažu da nema razloga za širenje panike.

“Mislim da je u toku upis rektora u sudski registar. Međutim, njegov legitimitet i legalitet ne počivaju čak ni na sudskom registru, nego na Senatu Univerziteta koji bira rektora. S te pravne strane, svaki dokument koji je rektor potpisao unutar ustanove biće potpuno valjan, samim tim i diplome. Dok se diplome ne odštampaju, ne potpišu, tu naravno važe uvjerenja o položenim ispitima koja se tretiraju kao diplome do štampanja diploma. Tako da studenti ni na koji način neće biti oštećeni”, ističe Imran Pašalić, predsjednik SPUS-a.

Novoizabrani rektor Zaimović je rekao da će uskoro biti organizovana konferencija za medije, na kojoj će se o novonastaloj situaciji prezentovati i stav Univerziteta.