Zakon o javnim prihodima
Je li sada u FBiH “pravičnija” raspodjela javnih prihoda: Ko je dobio, a ko izgubio?
Prema riječima Čavalića, idealno bi bilo da u Federaciji BiH postoje razumljiviji ekonomski modeli, poput modela da Federacija nagrađuje one kantone koji provode reforme, pomaže nerazvijenim kantonima i slično, te da je koeficijent za raspodjelu fluidan.
Prije dvije i po godine na snagu je stupio izmijenjeni Zakon o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH. Njime je, kako je tada većina parlamentaraca koja je glasala za izmjene navodila, omogućena ravnomjernija raspodjela prihoda. No, bilo je i onih koji su se protivili ovim izmjenama. Jesu li zadovoljni nadležni u Tuzlanskom i Kantonu Sarajevo, te kakvi su efekti ovih izmjena danas, otkrivamo u priči koju zajednički istražuju RTV Slon i portal Fokus.ba.
Borba za izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda ujedinila je 2021. i 2022. godine stranke i političare u Tuzlanskom kantonu. Zajednički su nastupali u Federalnom parlamentu i lobirali za usvajanje izmjena, koje bi omogućile, kako su tada naveli, ravnomjerniju raspodjelu javnih prihoda. Izmjene su i usvojene i značile su smanjenje takozvanog pondera 2 za Kanton Sarajevo na 1,5 u prvoj godini primjene, a najviše do 1,3 u kasnijim godinama. Ostalim kantonima su ostali isti izračuni.
Primjena Zakona počela od 2023.
-Tačno je da su predstavnici svih stranaka iz devet kantona imali jaču argumentaciju i imali isti stav kada je u pitanju umanjenje pondera za Kanton Sarajevo sa 2 na konačno koliko smo Zakonom odredili i to u prvoj godini primjene 1,5, drugoj 1,4 i ostavili smo 1,3 zbog potreba Sarajeva kao glavnog grada BiH u kojem i ostali kantoni učestvuju na određeni način u javnim uslugama da evo Kanton Sarajevo u odnosu na druge kantone bude privilegiran sa tih 1,3, navodi Salko Zildžić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.
Primjena izmijenjenog Zakona je počela 2023. godine. Tuzlanski kanton je u toj godini po osnovu nove raspodjele dobio više od 20 miliona dodatnih prihoda u Budžetu.
-Kada je u pitanju 2024. godina gdje je ponovo došlo do smanjenja pondera za 0,1 za KS, mi za devet mjeseci imamo taj iznos, što znači ima još zadnji kvartal, tako da će biti i više u ovoj godini. Konačno možemo kazati da Tuzlanski kanton na neki način dobija ono mjesto koje je trebao imati i ranije, znamo da je dosta privrede na našem kantonu, možemo kazati da smo lideri u izvozu. Mislimo da je ovo pravično rješenje, naglašava Suad Mustajbašić, ministar finansija TK.
U Kantonu Sarajevo se ne slažu s tim. Za njih ovakva raspodjela nije pravedna. Nakon usvajanja izmjena Zakona, upućena je apelacija Ustavnom sudu Federacije BiH, koji je tokom 2023. godine utvrdio da je Zakon ipak u skladu sa Ustavom. Iz ovog kantona, navode da su zbog primjene Zakona u gubitku.
Kanton Sarajevo u povlaštenom položaju
-Dovelo je do jednog značajnog gubitka sredstava odnosno nedostatka sredstava u pogledu postepenog smanjivanja samog pondera, dovelo je u totalu da će Kanton Sarajevo kroz ove tri godine izgubiti nekih 330 miliona KM, čak i nešto više. U suštini to čak i s vremenom kad bi računali, vjerovatno dovest će, dok inflacija jednim dijelom to ne nadoknadi kroz vrijeme, do daljih nekih gubitaka, ističe Afan Kalamujić, ministar finansija KS. Kantonu Sarajevo je u prošloj godini doznačeno oko 97 miliona KM manje, a u ovoj godini će to biti oko 115 do 120 miliona manje.
Ekonomisti navode da je izmjena Zakona politička volja, ali da je bilo izvjesno da će nekada doći do smanjenja pondera za Kanton Sarajevo, koji je u odnosu na druge u povlaštenom položaju.
-Ti ponderi su razumljivi za manje kantone, nerazvijene kantone koji imaju problema sa fiskalnom, finansijskom ili bilo kakvom drugom stabilnosti. To nije bilo razumljivo za Kanton Sarajevo, da ima naročito ponder 2. Zašto je to tako, postoje neke neformalne informacije, međutim, vrlo zanimljivo u okviru Federalnog parlamenta ne postoje formalne informacije o tome, ne postoji neko fiskalno objašnjenje u smislu poslijeratne izgradnje, svaki kanton je imao određene štete i trebalo ga je izgraditi. Mislim da je to rezultat ne ekonomskih htijenja i ekonomskih argumenata, već prije svega političkih odluka, kaže Admir Čavalić, ekonomski analitičar.
Prema riječima Čavalića, idealno bi bilo da u Federaciji BiH postoje razumljiviji ekonomski modeli, poput modela da Federacija nagrađuje one kantone koji provode reforme, pomaže nerazvijenim kantonima i slično, te da je koeficijent za raspodjelu fluidan. Prema trenutnom zakonskom rješenju, najviši ponder ima Bosansko-podrinjski kanton Goražde 1,8, te Posavski kanton 1,5 jer su svrstani u male i nerazvijene kantone. Kanton Sarajevo će imati ponder 1,3, zatim Kanton 10 će imati ponder 1,1, a ostali kantoni ponder 1.
Namjena sredstava još nije određena
Namjena dobijenih sredstva po osnovu Zakona nije određena. Tuzlanski kanton je sredstva, kako navodi resorni ministar iskoristio za nekoliko postojećih mjera i aktivnosti i to za opremanje policije, te početak izgradnje Kampusa.
-U toku smo pripreme rekonstrukcije zgrade Vlade, bivše zgrade Soda So, sam program kapitalnih izdataka za budžetske korisnike je ove godine iznosio oko 10 miliona KM, to su sredstva povučena za naše obrazovovne ustanove. Znate da Tuzlanski kanton već od 2022. godine ima pomoć penzionerima, uveli smo naknadu porodiljama od 996 maraka, osjetan je pomak kada je u pitanju TK u smislu određenih davanja i kapitalnih projekata. Za sve to trebate imati osnovu u Budžetu, svakako nam ova sredstva pomažu da radimo u ovom pravcu, rekao je ministar finansija TK.
U Kantonu Sarajevo kažu da sada imaju problem zbog zadovoljenja obaveza za mjere koje su u primjeni nekoliko godina.
-Imate neke ranije rashode koji su bili planirani shodno tim prihodima, nalaze se u fazi da se trebaju neke restrikcije raditi, trebaju se tražiti novi izvori prihoda i to su neke osnovne konture toga što je izazvala ta promjena, kaže Kalamujić. I u opoziciji u Kantonu Sarajevo se slažu da je promjena donijela manje novca u Budžet, ali da se ne može sva krivica zbog problema sa finansijama ”svaliti” na pondere odnosno izmjene Zakona. Zastupnica u Skupštini KS Vedrana Vujović navodi da se trebaju tražiti novi izvori prihoda za pojedine aktivnosti i mjere.
-Vjerujem da se Kanton Sarajevo mora okrenuti fondovima EU, pogotovo pretpristupnim fondovima, naročito kada je u pitanju zaštita okoliša, kada su u pitanju različiti programi i projekti gdje EU ima veliki izvor finansiranja za sredine poput Kantona Sarajevo, odnosno gradova i općina, navela je Vujović.
Iz Vlade Kantona Sarajevo navode da će uputiti inicijativu prema Federalnom parlamentu za ponovne izmjene zakonskih odredbi kako bi bili drugačiji koeficijenti raspodjele. Čavalić je uvjeren da takva inicijativa neće proći u Parlamentu, jer poslanici iz ostalih kantona neće glasati, kako navodi ”protiv” svog kantona.