Minutmen III
Amerika testirala balistički projektil koji do Moskve i Pekinga stiže za 30 minuta
Kao i sve interkontinentalne balističke rakete, projektil je ušao u svemir a zatim se vratio u Zemljinu atmosferu
Američka vojska testirala je još jedan interkontinentalni balistički projektil bez municije, saopćila je američka vojska.
Lansiranje je održano iz baze svemirskih snaga Vandenberg u Kaliforniji 5. novembra u 23,01 po lokalnom vremenu.
Tim američkog vazduhoplovstva i mornarice nadgledao je lansiranje, kojim je nenaoružana interkontinentalna balistička raketa (ICBM) Minutmen III poslata iz Vandenberga prema Testnom centru za balističke rakete Ronald Reagan na Maršalska ostrva jugoistočno od Japana.
Ušao u svemir i vratio se u atmosferu
Kao i sve interkontinentalne balističke rakete, projektil je ušao u svemir a zatim se vratio u Zemljinu atmosferu. Nije poznato koliko je visoko letio Minutmen III u ovom konkretnom testu, jer američka vojska rijetko objavljuje takve podatke.
Međutim, prema podacima američkog vazduhoplovstva, Minutmen III ima maksimalnu visinu leta od 1.120 kilometara, što je u području niske Zemljine orbite. Poređenja radi, SpaceX Starlink sateliti orbitiraju na otprilike 550 kilometara.
An unarmed Minuteman III Intercontinental Ballistic Missile launches during an operational test at 11:01 p.m. Pacific Time Nov. 5, 2024, at Vandenberg Space Force Base, California#Minuteman #ICBM pic.twitter.com/hwIIxH2SZS
— Rocket Science (@RS_blog_hu) November 6, 2024
Minutmen III može da stigne do Moskve i Pekinga, koji su udaljeni 9.500 i 9.650 kilometara od Kalifornije, za 30 minuta.
Raketa koju je proizveo Boeing, bila je prva ICBM raketa u svijetu s opremljena MIRV tehnikom i prva američka ICBM s pogonom na čvrsto gorivo, prema Nacionalnom muzeju američkog vazduhoplovstva.
Naredba za lansiranje rakete poslana je s Boeing E-6B Mercury aviona, kojim upravlja američka mornarica, koristeći Sistem za kontrolu lansiranja iz vazduha (ALCS).
Ovaj sistem omogućava posadama ALCS aviona da lansiraju rakete čak i ako su kontrolni centri na tlu onesposobljeni, služeći kao “posljednja linija odbrane”, navodi se u izjavi američkog vazduhoplovstva.