Akademija likovnih umjetnosti
Godišnja izložba studentskih radova i dodjela nagrade “Alija Kučukalić” u Sarajevu
Selektivna Godišnja izložba studentskih radova ALU nudi uvid u različite umjetničke forme, metode i strategije djelovanja kojima se studenti i studentice bave i proučavaju ih tokom studija
Akademija likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu obilježava 52. godinu kontinuiranog rada organizacijom Godišnje izložbe najboljih studentskih radova. Studenti dodiplomskih studija sa šest odsjeka – Nastavnički, Slikarstvo, Grafika, Kiparstvo, Grafički dizajn i Produkt dizajn, te Katedre za fotografiju i multimediju, izložili su u Galeriji ALU radove nastale u protekloj akademskoj 2023/24. godini.
U sklopu izložbe organizirana je i tradicionalna dodjela Nagrade za najbolji studentski rad “Alija Kučukalić”, utemeljena 1997. godine, a nazvana u spomen istaknutom bosanskohercegovačkom umjetniku, kulturnom radniku i profesoru na Odsjeku kiparstvo Akademije likovnih umjetnosti, Aliji Kučukaliću.
Selektivna Godišnja izložba studentskih radova ALU nudi uvid u različite umjetničke forme, metode i strategije djelovanja kojima se studenti i studentice bave i proučavaju ih tokom studija.
Komisija za dodjelu nagrade “Alija Kučukalić”, u sastavu prof. dr. Fehim Hadžimuhamedović, prof.dr. Dubravka Pozderac Lejlić, doc.dr. Lamija Neimarlija (predsjednica komisije), v.ass. mr. Anja Bogojević i v.ass. mr. Amila Handžić Ferović, razmatrala je studentske radove koji su nominirani za nagradu na matičnim odsjecima.
Nagrada za Velida Agovića
Ovogodišnji kandidati za nagradu su: Odsjek slikarstvo-Emina Veladžić; Odsjek kiparstvo- Aiša Kečo; Nastavnički odsjek-Adna Dautović; Odsjek Grafika-Emina Jelešković; Odsjek grafički dizajn – grupa autorica – Una Mazrak, Sajra Zulčić, Kristina Krunić i Martina Reč; Odsjek produkt dizajn-Lejla Mehanoli; Katedra za fotografiju i multimediju-Velid Agović.
Komisija je dodijelila nagradu “Alija Kučukalić” za najbolji studentski rad u akademskoj 2023/2024. godini studentu Velidu Agoviću za rad “Multimedijalna prezentacija endemske herpetofaune Bosne i Hercegovine”.
Riječ je o multimedijalnom projektu koja ima za cilj da širu javnost upozna sa ugroženim životinjskim vrstama iz domena herpetofaune Bosne i Hercegovine.
Budući da vodozemci predstavljaju izvanredne (bio)indikatore stanja u konkretnim uslovima životne sredine ovim radom se ukazuje na potencijalno štetne uslove u određenim životnim sredinama, a u svrhu prevencije ozbiljnih zdravstvenih prijetnji ljudskoj populaciji.
Rad se takođe bavi dizajnom prostorne izložbe, odnosno multimedijalne prezentacije, koja koristeći potencijal multimedijalnog pripovjedanja i različitih senzornih aktivnosti nastoji educirati publiku i motivirati je za očuvanje prirodnih bogatstava.
Iskorak je načinjen u komuniciranju ovih tema dizajnom prezentacije, postavkom u prostoru te interakcijom koju ostvaruje sa posmatračem, čime se nastoji uticati na percepciju posmatrača o značaju ovih vrsta, ali i opasnostima koje nosi njihov nestanak.
Komisija je konstatovala da su na ovogodišnjoj izložbi prikazani značajniji iskoraci u izvedbi i interpretaciji nastavnih zadataka, te da su ponuđena kvalitetna likovna i dizajnerska rješenja.
U skladu s tim, pored nominiranih radova, komisija je istakla rad Emine Jelešković radi iskoraka u mediju digiralne grafike te u vidu trodimenzionalnih formi.
Izložba otvorena do 9. novembra
Rad Lejle Mehanoli komisija je izdvojila radi studioznog istraživanja zanemarenih domena kulturne baštine, te njihove revitalizacije u savremenom kulturnom kontekstu.
Rad grupe autorica sa Grafičkog dizajna (Una Mazrak, Sajra Zulčić, Kristina Krunić i Martina Reč) komisija je pohvalila radi društvene komunikacije koju ostvaruje na tragu kulture sjećanja, kao i radi timskog rada kojim je realiziran ovaj kompleksan zadatak.
-Zahvaljujući našem dugogodišnjem partneru Raiffeisen bank Sarajevo, sponzoru nagrade “Alija Kučukalić”, predloženi studentice i studenti za nagradu ispred odsjeka i katedre u narednom periodu će imati priliku predstaviti se sarajevskoj publici samostalnom izložbom u galerijskom prostoru Raiffeisen banke.
Izložba je otvorena za posjetitelje do 9. novembra 2024. godine svakim radnim danom od 10.00 do 18.00 sati – navodi se u saopćenju Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu.