Banjaluka
U NSRS o Zakonu o stranim ulaganjima, opozicija optužila vlast za loš ambijent
Opozicioni poslanici u NSRS imali su primjedbe na ambijent u RS koji “ne privlači strane investitore“
Narodni poslanici RS danas su razmotrili nacrt izmjena Zakona o stranim ulaganjima kojima Ministarstvo privrede preuzima od resora za ekonomske poslove i regionalnu saradnju predmetne poslove.
Ministar privrede i preduzetništva RS naveo je da su izmjene tehničke prirode.
Opozicioni poslanici u NSRS imali su primjedbe na ambijent u RS koji “ne privlači strane investitore“.
-Republika Srpska nikada nije bila izolovanija kao sada. Predstavnici vlasti već duže vrijeme na prvo mjesto stavljaju isključivo lični interes, a ovo su posljedice – ocijenio je šef poslaničkog kluba PDP-a u NSRS Igor Crnadak.
On je rekao da su najveća strana ulaganja u RS prošle i ove godine ostvarile kompanije i to reinvestiranjem.
-To znači da su dio dobiti uložili u proširivanje djelatnosti. Nema novih investicija. Vlast zamajava narod s nekim izmišljenim neprijateljem, a mi svi trpimo posljedice – istakao je Crnadak.
Poslanik SNSD Igor Žunić rekao je da nije tačno to što je rekao Crnadak, navodeći da u Derventi, u kojoj on živi, “jedan strani investitor dovodi nova tri”, dok njegov kolega iz stranke Srđan Mazalica tvrdi da će u RS uskoro biti dvije velike strane investicije, jedna iz Njemačke, a druga iz Italije.
U Narodnoj skupštini u toku je rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS koji je u javnosti izazvao mnogo polemike.
Naime, Ministarstvo pravde RS predlaže da se ukine termin “rodni identitet” s liste zaštićenih karakteristika. Mnoge nevladine organizcije su se usprotivile tome, a u Kući ljudskih prava Banja Luka smatraju da to predstavlja udarac na pravnu zaštitu ranjivih grupa.
-Uklanjanje rodnog identiteta iz Krivičnog zakonika smanjuje opseg pravne zaštite, otvara mogućnost za diskriminaciju i umanjuje izglede da se adekvatno sankcionišu zločini iz mržnje prema osobama različitog rodnog identiteta – navode u Kući ljudskih prava.
Oni upozoravaju da su predložene izmjene u suprotnosti s međunarodnim obavezama koje je preuzela BiH.