Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

stražar u čelebićima

Kemal Mrndžić osuđen u SAD-u zbog prikrivanja učešća u zločinima tokom rata u BiH

Foto: Fox News

Mrndžić je oslobođen po dvije tačke optužnice za davanje lažnih izjava američkim vlastima, a konačna kazna će mu biti izrečena naknadno

Porota u gradu Svampskot u Masačusetsu osudila je nakon dvije sedmice suđenja Kemala Mrndžića (52) porijeklom iz BiH radi prikrivanja učešća u progonu etničkih Srba tokom rata. Osuđen je i zbog lažnih tvrdnji kako bi postao izbjeglica, a potom i državljanin SAD, navodi Sekretarijat za pravdu SAD.

Prema navodima Sekretarijata, Mrndžić je od američkih vlasti sakrio ulogu u zločinima nad srpskim zatvorenicima u logoru Čelebići 1992. godine, te je na prevaru stekao sertifikat o naturalizaciji i karticu socijalne sigurnosti, a u konačnici i američki pasoš, prenosi Glas Amerike.

Oslobođen po dvije tračke optužnice

-Srceparajuće svjedočenje preživjelih iz Čelebića podsjetilo nas je da ih fizički bol i duševni bol koje su Kemal Mrndžić i njegove kolege stražari nanijeli u tom zloglasnom logoru i dalje proganjaju, 30 godina kasnije, rekao je vršilac dužnosti američkog tužioca Džošua Levi.

-Mrndžić je decenijama prikrivao svoje zločine, ali je ozbiljno potcijenio hrabrost ovih žrtava i posvećenost organa za sprovođenje zakona u pronalaženju i procesuiranju onih koji su uključeni u ratni progon.

Mrndžić je oslobođen po dvije tačke optužnice za davanje lažnih izjava američkim vlastima, a konačna kazna će mu biti izrečena naknadno. Djela za koja je osuđen kažnjiva su višegodišnjim zatvorskim i visokim novčanim kaznama.

Foto: Fox News

-Porota je proglasila Mrndžića krivim da je lagao o svojoj prošlosti da bi došao u SAD po lažnom osnovu, prikrivajući svoj rad kao čuvar u ozloglašenom logoru Čelebići, zatvoru sa dobro dokumentovanim slučajevima nasilja, zlostavljanja, pa čak i ubistava zatvorenika tokom rata u Bosni, rekao je Majkl Krol, specijalni agent zadužen za istrage o unutrašnjoj sigurnosti.

Uloga u logoru Čelebići

Prema saopštenju Sekretarijata za pravdu, Mrndžić je u logoru Čelebići bio nadzornik stražara, a na suđenju je svjedočilo pet preživjelih logoraša, prepričavajući užasne uslove u vrijeme kada je on bio nadzornik. Oni su govorili o višemjesečnom zatočenju u tunelu bez svjetla i vazduha, o svakodnevnim premlaćivanjima, ubistvima, seksualnom zlostavljanju, izgladnjivanju i drugim oblicima maltretiranja.

Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju istraživao je zločine počinjene u Čelebićima 1990-ih i osudio dvojicu glavnih komandanata logora i jednog čuvara za brojne zločine, uključujući ubistvo i mučenje. Za zločine u logoru Čelebići, nedalko od Konjica, presude su donosili i sudovi u BiH.

Mrndžića su 1996. godine istražitelji ispitivali u vezi sa tim slučajem, ali ga međunarodne vlasti nisu optužile.

Sekretarijat za pravdu SAD prenosi da je Mrndžić nakon toga osmislio plan da napusti BiH tako što će preći u Hrvatsku i prijaviti se kao izbjeglica u SAD, koristeći izmišljenu priču. U svojoj izbjegličkoj aplikaciji, lažno je tvrdio da je iz doma pobjegao nakon što su ga srpske snage zarobile ispitivale i zlostavljale, te da se nije mogao vratiti iz straha od budućeg progona.

U SAD je primljen kao izbjeglica 1999. godine, a na kraju je postao naturalizovani američki državljanin deset godina kasnije. Optužnica protiv njega je podignuta u junu 2023. godine.