Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

propisane i kazne

Crna Gora zabranila najprodavanije plastične kese, štapiće za uši, plastične slamke…

plasticne kese
Foto: Pixsell
Plastične kese debljine 15 do 50 mikrona zabranjene i u Crnoj Gori

Vrećice preko 50 mikrona debljine zida nisu zabranjene, ali će prodavatelji morati plaćati naknadu za upotrebu tih vrećica

Plastične kese i plastika za jednokratnu upotrebu od danas su zabranjeni u Crnoj Gori u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom. Za nepoštovanje ove zakonske odredbe predviđene su kazne od hiljadu od 40 hiljada eura.

Vlada je ranije donijela Uredbu o naknadi koju plaća prodavac lagane plastične kese za nošenje, debljine zida više od 50 mikrona.

– Propisano je da visina navedene naknade iznosi 0,03 eura po komadu, a obračunava se na osnovu mjesečnog izvještaja o količini vrećica koju je prodavac stavio u promet – objašnjavaju u Vladi.

Uredba, kako su naveli, treba doprinijeti smanjenju upotrebe plastičnih vrećica i unaprijedi postojeće stanje upravljanja otpadom, čime se smanjuje negativan utjecaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi, piše crnogorska Pobjeda.

– Sredstva od ove naknade uplaćivat će se na račun Fonda za zaštitu životne sredine i moći će se koristiti samo za finansiranje i kofinansiranje aktivnosti podizanja svijesti i pružanja informacija javnosti i kampanja o štetnosti upotrebe plastičnih kesa za životnu sredinu – dodaje se.

Danas je stupila na snagu zabrana upotrebe plastičnih kesa za nošenje debljine zida od 15 do 50 mikrona.

Vrećice preko 50 mikrona debljine zida nisu zabranjene, ali će prodavatelji morati plaćati naknadu za upotrebu tih vrećica.

Zabranjeni i mnogi proizvodi za jednokratnu upotrebu

Pored zabrane vrećica od 15 do 50 mikrona, zabranjeni su neki plastični proizvodi za jednokratnu upotrebu. To su prije svega štapići za uši, osim onih koji se koriste u medicinske svrhe, tj. za uzimanje brisova.

Zatim plastične slamke, ali i plastični pribor za jelo i određene kutije za pakovanje hrane.

Što se tiče kaznene politike, kazne će se kretati od 1.000 do 40.000 eura. Kazne idu za privredna društva, koja stavljaju u promet ove proizvode koji su zabranjeni, kao i za odgovornu osobu u tom društvu, a Tržišna inspekcija je nadležan organ za kontrolu.

Zakon predviđa i posebne naknade za odlaganje miješanog komunalnog otpada, jer je cilj da se smanji odlaganje otpada na deponijima i da se do 2030. godine zatvore deponije.