CIKBIH
Saradnici koji broje glasove otkazuju saradnju: Hoće li doći do probijanja rokova
Ne pamti se da je bilo manje prijavljenih, a više onih koji su odustali od brojanja glasova, kažu u Centralnoj izbornoj komisij
Veliki broj saradnika koji su bili angažirani na brojanju glasova nakon lokalnih izbora otkazao je saradnju. Prebrojavanje glasova traje od 6. oktobra, a nadležni u ovom procesu kažu da ne pamte ni manje prijavljenih, ni da ih je ikad toliko odustalo. Novinari BHT1 pitali su šta je razlog tome i hoće li to prouzrokovati probijanje zakonskih rokova za objavu konačnih rezultata lokalnih izbora.
U glavnom centru za brojanje u Sarajevu angažovano je oko 200 osoba od uobičajeno potrebnih oko 400, ovu informaciju su dali iz Centralne izborne komisije BiH. Glavni centar za brojanje radi 24 sata u tri smjene. Ne pamti se da je bilo manje prijavljenih, a više onih koji su odustali od brojanja glasova, kažu u Centralnoj izbornoj komisiji.
„Do sada je odustalo oko 50 osoba, neko zbog bolesti a neko zbog rada u smjenama. Ponovo smo pozvali zainteresirane da se prijave za rad u Glavnom centru za brojanje i naravno svi prolaze obaveznu obuku u trajanju od nekoliko sati, što je dovoljno za osoblje koje broji glasačke listiće”, kaže iz CIKBIH.
Prijaviti se može svako ko je spreman za osam sati rada, naročito oni koji već imaju iskustvo u brojanju glasačkih listića, i da su punoljetni. Ovdje započinje cjelokupni proces, odnosno verifikacija biračkih potpisa sa biračkih mjesta, kao i verifikacija koverti mobilnih timova i koverte nepotvrđenih birača. Centralna izborna komisija u skladu sa izbornim zakonom mora objaviti službene konačne rezultate izbora u određenom roku. Hoće li taj rok zbog odustajanja saradnika na brojanju glasova biti probijen?
„Nakon ponovnog poziva prijavilo se više stotina zainteresiranih tako da vjerujemo da ćemo u zakonom propisanim rokovima potvrditi izborne rezultate, odnosno u roku od 45 dana od dana izbora”, kažu iz Centralne izborne komisije BIH (CIKBIH)
Ovdje se vrši kontrola i pakovanje biračkih koverti koje su došle iz raznih opština, kao i kompletna pošiljka koja je došla iz inostranstva, a koje se potom proslijeđuju na brojanje. Brojanje glasova je odgovoran posao koji moraju raditi savjesni ljudi.
“To je javno za akreditovane posmatrače političkih subjekata, mogu čak prisustvovati akreditovani posmatrači nevladinih organizacija. Tu postoji sistem kontrole, vodeći ljudi Glavnog centra za brojanje su iz izborne Komisije koji moraju poštivati svoje radne obaveze, poštivati zakon, tako da sigurno tu neće doći do bilo kakvih malverzacija”, kaže Vehid Šehić, bivši član CIKBiH.
U glavnom Centru za brojanje u Zetri vrši se sortiranje i brojanje glasačkih listića. Radi se u tri smjene za satnicu od 5,90 maraka. Iako nisu htjeli pred kameru, građani sa kojima su novinari BHT1 razgovarali kazali su da bi se teško prihvatili posla koji je od važnosti za konstituisanje lokalne vlasti. Dovoljno je, kažu, što su dali svoj glas, u nadi da će konačni rezultati biti fer i pošteni.