konferencija na jahorini
OSCE: Učinkovito pravosuđe kamen temeljac sigurnosti. Jačati veze policije i tužilaštava
Ova konferencija dio je širih napora Misije OSCE-a u BiH na jačanju kapaciteta vlasti i pravosuđa u BiH za efikasnu prevenciju, borbu i procesuiranje slučajeva terorizma, saopćeno je iz OSCE-a
U saradnji s Atlantskom inicijativom i Centrom za edukaciju sudija i tužilaca FBiH, te uz podršku ureda OPDAT-a Ministarstva pravde SAD-a, Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini organizirala je trodnevnu konferenciju od 25. do 27. septembra na Jahorini, koja se fokusirala na procesuiranje slučajeva terorizma u Bosni i Hercegovini. Kako je istaknuto, učinkovito pravosuđe ključno je za osiguranje sigurnosti i borbu protiv terorizma.
Konferencija je omogućila razmjenu iskustva među sudijama, tužiocima i stručnim saradnicima Suda BiH i Tužilaštva BiH o istragama u slučajevima terorizma i prikupljanju dokaza.
Naglašen je jedinstveni stepen proceduralne i materijalne složenosti u slučajevima terorizma, posebno u zonama sukoba gdje veza između terorizma i drugih zločina često zamagljuje pravne i operativne granice.
Pravni aspekti terorističkih akata
Studije stvarnih slučaja koje su podijelili stručnjaci iz Sekretarijata OSCE-a, Eurojust-a, Njemačke, Nizozemske i Sjedinjenih Američkih Država istraživale su ključne aspekte i izazove u ovoj kritičnoj oblasti. Konferencija je utvrdila prioritete za međunarodnu podršku.
-Privođenje terorista pravdi u okviru vladavine prava je vitalni aspekt efikasne strategije za borbu protiv terorizma. Za efikasnu implementaciju Strategije za prevenciju i borbu protiv terorizma, moramo ostati predani i oprezni, s obzirom na brzo evoluirajuću prirodu terorizma – izjavio je ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u BiH.
Majda Halilović, šefica odjela za istraživanje i politiku Atlantske inicijative, objasnila je da su na dnevnom redu bile teme koje se ne bave samo pravnim aspektima terorističkih akata i povezanosti terorizma i ratnih zločina, nasilnog ekstremizma i govora mržnje, već i drugih faktora koji su ključni za razumijevanje terorizma i nasilnog ekstremizma.
-Za nas koji radimo u oblasti borbe protiv terorizma i nasilnog ekstremizma, pravosudni odgovor na ove izazove je od posebne važnosti – kazala je.
Arben Murtezić, direktor Centra za edukaciju sudija i tužilaca FBiH, naglasio je da je za borbu protiv terorizma potreban multidisciplinarni pristup, koncept koji ova obuka oslikava.
-Isto tako, ovo je jedna od oblasti gdje je uloga civilnog društva vrlo izražena. U tom smislu, imamo privilegiju da sarađujemo sa Atlanskom inicijativom. Misija OSCE-a u BiH i naš Centar su višedecenijski partneri i zajedno smo stekli izuzetno iskustvo koje smo i ovaj put primijenili – kazao je Murtezić.
Ova konferencija dio je širih napora Misije OSCE-a u BiH na jačanju kapaciteta vlasti i pravosuđa u BiH za efikasnu prevenciju, borbu i procesuiranje slučajeva terorizma, saopćeno je iz OSCE-a.
Jačanje saradnje policije i tužilaštava u borbi protiv kriminala
Pružajući podršku u osiguravanju dosljedne primjene policijsko-obavještajnog rada (ILP), Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini unapređuje sposobnost države da se uhvati u koštac s ozbiljnim kriminalom i prijetnjama sigurnosti. U tom cilju, Misija je u Neumu organizirala radionicu pod nazivom Uspostavljanje i omogućavanje redovnih međuagencijskih sastanaka i informisanja između agencija i tužilaštava.
Više od 40 rukovodilaca i predstavnika policijskih agencija i tužilaštava, angažovalo se kroz studiju slučaja da identifikuje strukturalne i proceduralne mogućnosti za jačanje međuagencijske saradnje.
Time se jača ulogu ILP-a u krivičnim istragama osiguravajući da su kriminalistički obavještajni podaci i analize dosljedno integrisani u pravne postupke. Također, promoviše redovnu koordinaciju rada policijskih tijela i tužilaca.
Šef Misije OSCE-a u BiH, ambasador Brian Aggeler, naglasio je da efektivan policijski rad zavisi od snažne saradnje policijskih agencija i tužilaca.
-Posvećenošću i dosljednijom integracijom policijsko-obavještajnog rada, možemo osigurati da se kriminalistička obavještajna služba koristi do svog punog potencijala u borbi protiv kriminala. Ova radionica pomaže našim partnerima da krenu ka tom cilju – kazao je Aggeler.
Radionica je dio projekta Misije OSCE-a pod nazivom Unapređenje policijsko-obavještajnog rada u borbi protiv ozbiljnih sigurnosnih prijetnji i kriminala, koji se realizira uz velikodušnu podršku Austrije, Njemačke, Lihtenštajna, Luksemburga, Norveške, Poljske i Turske, saopćeno je iz OSCE-a.