"destruktivan efekt"
Irski ljekari traže od države da mlađima od 16 zabrani korištenje mobitela
Studija Growing Up in Ireland otkrila je da je 40 posto djece posjedovalo mobilni telefon do dobi od 9 godina
Irska ljekarska organizacija (IMO) traži od države da zabrani korištenje pametnih telefona osobama mlađima od 16 godina te korištenje mobitela u svim osnovnim i srednjim školama. Ljekari su pozvali da se korištenje pametnih telefona i društvenih medija tretira kao javnozdravstvena hitnost, prenose irski mediji.
“Naši mladi izloženi su otrovnoj mješavini iznimno štetnog sadržaja i platformi društvenih medija. Od ključne je važnosti da vlada provede zabranu korištenja pametnih telefona među djecom i adolescentima. Uređaji i sadržaji društvenih medija djeluju destruktivno na mlade”, navodi IMO, prenosi Irish Times.
“Izrazito destruktivan efekat na djecu i tinejdžere”
IMO je pozdravio pozive ministra zdravstva Stephena Donnellyja prošlog vikenda da se zabrani korištenje pametnih telefona mlađima od 16 godina i nedavni prijedlog ministrice obrazovanja Norme Foley da se zabrane pametni telefoni u svim osnovnim i srednjim školama.
“Istraživanja pokazuju izrazito destruktivan efekat koji korištenje pametnih telefona ima posebno na djecu i adolescente, a kao društvo moramo se hitno pozabaviti krizom koja ima strašne posljedice na njihovo mentalno i fizičko zdravlje”, rekao je predsjedavajući IMO-a dr. Matthew Sadlier.
“Još nije prekasno za uvođenje zabrane”
Sadlier rekao je da je svaki pokazatelj mentalnog zdravlja i psihološke dobrobiti među tinejdžerima i mladim odraslim osobama postao negativniji od 2012. godine, kada je korištenje društvenih medija postalo široko.
Dodao je da još nije prekasno za uvođenje ove zabrane, pozivajući se na uspjeh zemlje u značajnom smanjenju upotrebe duhana nakon velike javnozdravstvene kampanje. Naveo je da sadržaji na društvenim mrežama i korištenje mobitela dovodi do tjeskobe, depresije, usamljenosti i suicidalnih sklonosti.
Dodao je da je podrška države važna kako bi se pomoglo roditeljima da djeci zabrane korištenje pametnih telefona. “Nije dovoljno tražiti od roditelja da sami preuzmu ovu odgovornost; Vlada može i mora intervenisati kako bi izjednačila uslove za sve mlade ljude”, kaže ljekar.
Studija Growing Up in Ireland otkrila je da je 40 posto djece posjedovalo mobilni telefon do dobi od 9 godina. Škole u Irskoj razlikuju se između restriktivnih pristupa i dobrovoljnih inicijativa u rješavanju zabrinutosti oko upotrebe telefona u osnovnim i srednjim školama.