Zakon jasan
Skupo blicanje u Hrvatskoj: Evo kolika je kazna za požurivanje drugih vozača
Zakon propisuje da na autocesti vozač ne smije požurivati vozila ispred sebe davanjem svjetlosnih ili zvučnih znakova
Blicanje je zakonom propisan legalan i legitiman oblik komunikacije među vozačima, kao i zvučni signal.
Trubljenje, odnosno upotreba zvučnog signala, zakonom je propisano kao dužnost vozača.
Vozač je dužan upotrijebiti zvučni znak upozorenja kad god to zahtijevaju razlozi sigurnosti saobraćaja, a posebno na cesti izvan naselja radi upozorenja drugog učesnika u prometu da ga želi preteći ili obići ako bi postojala opasnost od prometne nesreće kad taj znak ne bi bio dan, piše HAK Revija.
Uz to, smije se trubiti i ako se pokraj kolnika nalaze djeca i pješaci koji ne obraćaju pozornost na kretanje vozila.
Noću tu ulogu zvučnog signala po slovu zakona preuzima blicanje. Od prvog sumraka do potpunog svanuća u navedenim slučajevima vozač u pravilu umjesto zvučnog znaka upozorenja upotrebljava svjetlosni znak upozorenja. Taj znak može upotrijebiti i u naselju prije pretjecanja drugog vozila.
Svjetlosni znak upozorenja vozač može upotrijebiti i danju ako takav način upozorenja drugim sudionicima u prometu više odgovara zbog uvjeta na cesti.
Svjetlosni znak upozorenja daje se kratkim uzastopnim paljenjem dugih svjetala, uzastopnim paljenjem kratkih svjetala za osvjetljavanje ceste ili naizmjeničnim paljenjem, u kratkim razmacima, dugih i kratkih svjetala, vodeći računa da se time ne zasljepljuju vozači koji dolaze iz suprotnog smjera.
Ipak, požurivanje na cesti blicanjem, a posebno na autocesti, kažnjivo je, ma koliko vi to smatrali korisnom ili upozoravajućom radnjom za sporije vozilo ispred sebe. Zakon propisuje da na autocesti vozač ne smije požurivati vozila ispred sebe davanjem svjetlosnih ili zvučnih znakova, a postupi li suprotno, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 260 eura.