besparica u entitetu
Gdje i kako naći 800 miliona KM: Kako su američke sankcije poljuljale Dodikovu vlast
Republici Srpskoj nedostaje 800 miliona KM planiranog zaduženja na inostranom finansijskom tržištu i nema naznaka, barem ne javno, da će ovaj iznos biti realizovan.
Američke sankcije prema pravnim i fizičkim licima u Republici Srpskoj utiču na stanje javnih finansija u ovom entitetu, ali vlasti tvrde da pronalaze način da osiguraju stabilan budžet.
Međutim, prema dostupnim informacijama, malo su vjerovatne tvrdnje da je Vlada uspjela da zatvori finansijsku konstrukciju budžeta za ovu godinu, kako to tvrdi ministar finansija, javlja BHRT.
Republici Srpskoj nedostaje 800 miliona KM planiranog zaduženja na inostranom finansijskom tržištu i nema naznaka, barem ne javno, da će ovaj iznos biti realizovan. Uvjerena je u to Jelena Trivić, liderka opozicionog Narodnog fronta, iako uzrok blokade stranih izvora ne vidi direktno u sankcijama, nego u ukupnoj politici vlasti.
Potraga za novcem
-Ali sigurno bez jednog značajnijeg obima ili zaduženja ili nekog drugog vida sredstava koji bi došao sa druge strane sigurno da bez toga ne može da se zatvori budžet za ovu godinu, jer je u budžetu planirano zaduženje 900 miliona od čega nekih 810 miliona na inostranom tržištu, tvrdi Trivić.
Ministrica finansija RS Zora Vidović, međutim, uvjerava da nema niti će biti problema sa realizacijom prioritetnih budžetskih obaveza do kraja godine. Od otplate kredita do plata, penzija i socijalnih davanja.
-Nikad ne sjedimo skrštenih ruku. Mi smo od početka godine radili na tome da imamo veliku disperziju izvora prihoda i kreditiranja itd. prema tome mi smo konstrukciju do kraja godine završili, kaže Vidović.
Da vlasti i dalje tragaju za novcem, za Sinišu Vukelića, urednika portala Capital, potvrdu je izrekao predsjednik RS govoreći o novcu iz inostranstva koji je, navodno, odobren, ali nedostupan. Te da domaće banke ne žele saradnju sa institucijama zbog američkog pritiska i straha od sankcija.
Dodik: Situacija otežana
-Spominjala se mogućnost da izađemo na neka azijska tržišta koja su manje regulisana i na kojima bi mogli neki investitori ili države preko banaka da li Mađarske ili Rusije da kupe obveznice RS, međutim za sada očigledno nema od toga ništa. Barem ne zvanično, tvrdi Vukelić.
Do neke vidljive transakcije slušamo da je situacija stabilna i da rješenja za finansijsku stabilnost postoje. Istovremeno, budžetska plaćanja koja nisu prioritetna povremeno kasne.
-Otežana jeste situacija, ali ona nije izgubljena. Mi radimo predano na tome da otklonimo sve te probleme, ali ono što je vidljivo da Amerikanci ili jedan broj njih pokušava da iskoristi snagu SAD i učini blokadu, izolaciju čitave RS, rekao je entitetski predsjednik Milorad Dodik.
Američke sankcije kompanijama sa većim brojem zaposlenih sigurno već utiču na budžet, kažu sagovornici BHRT-a. Dodatni problem po javne finansije mogli bi stvoriti loši ekonomski pokazatelji, pad izvoza i industrijske proizvodnje.
Sve to, dodaju, nije moguće nadomjestiti na domaćem finansijskom tržištu.