tvrdnje naučnika
Istraživanje dugo dvije decenije utvrdilo povezanost depresije i gubitka pamćenja
“Brža promjena u pamćenju također je recipročno povezana s bržom promjenom simptoma depresije tijekom vremena”, po američkim i britanskim naučnicima
Depresija može pridonijeti gubitku pamćenja i obrnuto, utvrdili su naučnici koji su pratili gotovo 8200 Britanaca kroz dvije decenije.
Naučnici su utvrdili da je “linearna promjena u simptomima depresije pridonijela ubrzanom gubitku pamćenja” među ispitanicima starijima od 50 godina. Prosječna dob bila im je 64 godine.
Pamćenje i raspoloženje su povezani
Ali ne samo da depresija pogađa pamćenje nego vrijedi i obrnuto, zaključili su naučnici, u istraživanju koje je objavilo Američko medicinsko udruženje.
“Brža promjena u pamćenju također je recipročno povezana s bržom promjenom simptoma depresije tijekom vremena”, po američkim i britanskim naučnicima. U timu su bili naučnici i liječnici s Londonskog sveučilišnog koledža, Medicinskog centra Univerziteta Rochester i Medicinskog fakulteta Sussexa.
“Psihološko raspoloženje i pamćenje intrinzično su povezani”, objasnili su naučnici, istaknuvši da, premda je kognitivna disfunkcija već prije povezana s depresijom, “smjer te veze” nije jasan.
Sudionike ispitivanja pregledavalo se svake druge godine od 2002. do 2019. testovima pamćenja i verbalne fluentnosti te procjenama simptoma depresije po Centru za epidemiološke studije.