new york
Opća skupština UN-a podržala palestinsko članstvo, izraelski ambasador: Sram vas bilo
Španija, Irska, Slovenija i Malta odlučile su i priznati državu Palestinu
Opća skupština UN-a uvjerljivom većinom je glasova usvojila rezoluciju koja od Vijeća sigurnosti UN-a traži da ponovni razmotri i podrži punopravno članstvo Palestine u Ujedinjenim narodima. Za nacrt rezolucije glasovale su 143 države, devet je država bilo protiv.
Uz Izrael to su Sjedinjene Države, Argentina, Češka, Mađarska, Nauru, Palau, Mikronezija i Papua Nova Gvineja. Bosna i Hercegovina je bila među državama koje su glasale “za”. Srbija je također glasala “za” dok je Hrvatska bila uzdržana.
Rezolucija ne daje Palestini punopravno članstvo u UN-u, ali priznaje da Palestina ispunjava kriterije za članstvo u svjetskoj organe i povećava prava Palestine u svjetskoj organizaciji.
Sjedinjene su Države u travnju ove godine u Vijeću sigurnosti stavile veto na rezoluciju koja bi otvorila put ka punopravnom članstvu Palestine u Ujedinjenim Narodima.
Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas prvi je 2011. predao zahtjev palestinskih vlasti za članstvo u UN-u, prijedlog nije dobio potrebnih devet od 15 glasova u Vijeću sigurnosti.
No, Opća je skupština UN-a dvotrećinskom većinom promijenila status Palestine s “promatrača” u “državu promatrača nečlanicu” što je palestinskim teritorijima omogućilo da se pridruže nekim međunarodnim organizacijama, ujljučujući Međunarodni krivični sud.
Washington dao do znanja da neće podržati rezoluciju
I prije glasanja Opće skupštine, Washington je dao do znanja da neće podržati rezoluciju kojom bi se Palestini dodijelila nova prava i privilegiji. Sjedinjene su Države 18. aprila uložile veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti koja je trebala otvoriti put punopravnom članstvu Palestine. S obzirom na to da u Općoj skupštini nema veta, očekivalo se da će rezolucija proći velikom većinom.
– Prije nekoliko desetljeća, situacija na Bliskom istoku označila je prvu veliku krizu za novoosnovani UN. Od tada, tijekom gotovo cijelog životnog vijeka te organizacije, mir u regiji, a posebno za narod Palestine, ostao je nedostižan, rekao je Dennis Francis, predsjednik Opće skupštine UN-a.
Španija, Irska, Slovenija i Malta odlučile su i priznati državu Palestinu. Šef evropske diplomatije opisuje to kao “simboličan korak političke prirode” koji se teško može očekivati od svih zemalja članica.
– Poslije će im se vjerovatno pridružiti i više država jer se čini da je i Belgija tako odlučila, ali je odgodila odluku kako bi učestvovalo više zemalja, rekao je Josep Borrell, visoki predstavnik EU-a za vanjske poslove i sigurnost.
Izraelski ambasador za govornicom pocijepao Povelju UN
Gilad Erdan izraelski ambasador izazvao je incident, tokom današnje rasprave u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, kada je na bini uništio kopiju Povelje UN-a tvrdeći da je ova organizacija “prekršile vlastitu povelju dopuštajući Palestini da bude primljena u članstvo”.
“Danas ću vam podići ogledalo”, rekao je Erdan, vadeći mašinicu za rezanje papira a potom u nju stavljajuću kopije Povelje.
“Svojim rukama uništavate Povelju UN-a. Da, da, to je ono što radite. Usitnjavanje Povelje UN-a. Sram vas bilo”, poručio je izraelski ambasador.
שגריר ישראל באו״ם גלעד ארדן תקף את האו״ם במהלך דיון בעצרת הכללית לפני הצבעה על החלטה שנותנת זכויות נוספות לפלסטינים באו״ם וקוראת למועצת הביטחון לשקול מחדש לקבל את מדינת פלסטין כחברה מלאה בארגון. הוא הוציא מגרסת נייר וגרס מעל הבמה את אמנת האו״ם pic.twitter.com/Q41n1UtvnT
— Barak Ravid (@BarakRavid) May 10, 2024