muzička akademija unsa
“Fissarmonicameratta #2”: Koncert povodom Svjetskog dana harmonike
Kako je iz MAS-a najavljeno, na sceni će nastupiti devet različitih sastava koji će prezentovati umijeće muzičke komunikacije harmonike sa čak devet različitih instrumenata
Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu, na inicijativu Odsjeka za harmoniku, Svjetski dan harmonike obilježava koncertom “Fissarmonicammeratta” koji će biti održan 6. maja u Umjetničkoj galeriji BiH.
Ove godine Odsjek za harmoniku, sa red. prof. dr. Belmom Šarančić na čelu i ass. MA Azmirom Halilovićem, će publici prirediti muzički spektakl, na kojem će klasična harmonika „Fissarmonicammeratta“ stupiti na scenu u komunikaciju sa drugim, “starijim” klasičnim instrumentima.
Vodeći se riječima čuvenog Goethea koji je rekao kako je “kamerna muzika razgovor razumom obdarenih ljudi”, ideja koncerta je slobodna umjetnička komunikacija kroz sastave koji su studenti svojevoljno izabrali vođeni prijateljskim i kolegijalnim poznanstvima, i repertoarom koji su kreirali vođeni sopstvenim muzičkim afinitetima.
Kako je iz MAS-a najavljeno, na sceni će nastupiti devet različitih sastava koji će prezentovati umijeće muzičke komunikacije harmonike sa čak devet različitih instrumenata.
Stilski, harmonika će se predstaviti u kamernim sastavima kroz muzičko proputovanje od 19. vijeka, preko klasika 20. vijeka sve do premijernog izvođenja djela savremene muzike.
Publici će se prvi put predstaviti i kamerni sastav “MAS Piazzolla” koji će izvesti najpoznatija djela pisana za “Piazzolla kvintet”.
Reperotar će uključiti djela kompozitora kao što su B. Šehu, J. Tamulionis, F. Oberthaler, G. Hermosa, C. Saint-Saens, S. Voitenko, V. Monti, J. Coltrane, U. Schultheiss, A. Piazzolla. Ulaz je slobodan.
Komisiji za autorizaciju patenta u Beču, 6. maja 1829. godine, Cyrill Demian, graditelj organa i klavira, predstavio je prvi prototip današnje harmonike. Odlukom UNESCO-a, ovaj dan je 2009. proglašen Svjetskim danom harmonike.