Udruženje “Jedno vrelo” polaznicima će donirati 10.000 sadnica maline
Drugi teoretski dio edukacije građana iz oblasti voćarstva koju Općina Novi Grad Sarajevo organizira u okviru besplatne škole voćarstva – proizvodnja tržišno najrentabilnijih vrsta voća, održat će se večeras u multimedijalnoj sali Općine u 18 sati.
O jagodičastom voću, s akcentom na uzgoj maline kao profitabilne vrste, govorit će prof. dr. Pakeza Drkenda, redovna profesorica na predmetima iz oblasti voćarstva na Poljoprivredno – prehrambenom fakultetu u Sarajevu.
Riječ je o drugoj edukaciji iz oblasti poljoprivredne proizvodnje koju Općina Novi Grad ove godine organizira u saradnji sa Poljoprivredno – prehrambenim fakultetom u Sarajevu, a koja je uslijedila nakon uspješno završene edukacije Povrtlarstvo – izvor novog biznisa, koju je prošlo 146 građana.
Nakon svečane dodjele certifikata uspješnim polaznicima, u punoj sali multimedijalnog centra, 19. aprila je održan i prvi teoretski dio škole voćarstva. Tom prilikom polaznicima je dobrodošlicu poželio pomoćnik načelnika Općine Novi Grad za privredu i lokalni ekonomski razvoj Džemaludin Kahrović, koji je predstavio aktivnosti i projekte, koje ova lokalna zajednica realizira u cilju podsticaja i razvoja tržišno orjentisane poljoprivredne proizvodnje, kao što su finansijski podsticaji, dodjela plastenika, dodjela zemljišta u vlasništvu Općine za poljoprivredne svrhe, zatim formiranje Bosanske tržnice na Dobrinji, brojne edukacije iz raznih oblasti poljoprivredne proizvodnje i druge aktivnosti.
Ispred Udruženja „Jedno vrelo“ prisutnima se obratio Ismir Hasanović. On je ovom prilikom zahvalio menadžmentu Općine Novi Grad Sarajevo na razumijevanju i pruženoj pomoći za pokretanje aktivnosti iz oblasti povrtlarstva i voćarstva.
Kazao je da će ovo Udruženje polaznicima edukacije iz voćarstva donirati 10.000 sadnica maline sorte „Polka“ za zasnivanje malinjaka. Dodjela će se vršiti u narednom periodu po određenim kriterijima.
Udruženje „Jedno vrelo“ na 26 duluma zemljišta pokrenulo je biznis iz oblasti poljoprivrede sa povrtlarskim i voćarskim kulturama i uglavnom zapošljava povratničku populaciju.