Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

U augustu počinje snimanje filma o Srebrenici “Posljednja epoha”

posljednja epoha – film – srebrenica

Krajem augusta ove godine počeće snimanje filma “Posljednja epoha” (The Last Epoch), prvog igranog filma o genocidu u Srebrenici. Priča koju će kao scenarista i režiser pokušati na filmsko platno prenijeti Veysel Atasever, njemački državljanin turskog porijekla. Riječ je o filmu koji će kroz tri perspektive pokušati svijetu prenijeti istinu o događajima u Srebrenici 1995. godine, ali i prikazati period 20 godina nakon genocida i kako su ti događaji uticali na tri karaktera, odnosna glavna lika u filmu, javlja Anadolu Agency (AA).

Atasever je odlučio da snimi film o genocidu prije dvije godine kada je na televiziji gledao obilježavanje godišnjice Srebrenice.

“Do tada, iako sam rođen i živim u Njemačkoj, nisam znao ništa o genocidu u Srebrenici. To je ono što je bilo motor koji me pokrenuo da više istražujem o tome. Tokom mog prvog odlaska u Srebrenicu, kada sam upoznao tamošnje ljude i doživio njihovu tragediju, tada sam shvatio da te ljude počinjem da volim. Odlučio sam da je zapravo moja ljudska obaveza da snimim film”, rekao je Atasever.

Film će producirati firma Alemara sa sjedištem u Ankari, čija je vlasnica Funda Ayan, također Njemica turskog porijekla. Prema njenim riječima snimanje filma će početi krajem augusta ove godine, najkasnije početkom septembra. Planirano je da se film radi na dva jezika.

“Film će se snimati u Srebrenici, Njemačkoj i jedan mali dio u Holandiji. Ovo je ‘allround film’, jer će se snimati u dvije vremenske zone. Prvi dio će biti na BHS jezicima, a drugi na engleskom jeziku. Na to smo se odlučili zato što imamo glumce iz ratnih zemalja, iz BiH, Njemačke i Turske. Film će trajati između dva i dva i po sata”, rekla je Ayan.

Inspiraciju za film režiser i scenarista Atsaever našao je u Hatidži Mehmedović.

“Mladima koji nisu ni rođeni devedesetih godina istina koja će biti ispričana u ovom filmu mnogo će im značiti. Našoj djeci, a tu mislim na svu djecu, serviraju se tri istine, a istina je samo jedna. Djeca moraju znati šta se desilo u BiH, ko je počinio agresiju i ko je počinio zločine i genocid u Srebrenici. Ne da bi mrzili, nego da bi pamtili, kako se nikada ne bi nikome nešto slično ponovilo. Mnoge od nas majki Srebrenice nećemo osjetiti radost odrastanja svoje djece i sreću kada dobijete snahu, unuke…, ali zato možemo pričati o istini i o onome što se dogodilo”, poručila je između ostalog Mehmedović.

Glavnu ulogu u filmu tumačiće Mersiha Husagić, njemačka glumica bh. porijekla. Husagić je rođena u Bijeljini 1989. godine odakle je tri godine kasnije zajedno sa porodicom izbjegla u Njemačku.

“U Njemačkoj sam odrasla i završila glumu, a sada studiram režiju. Dobro se sjećam tog trenutka kada mi je Atasever poslao poruku u kojoj me je obavijestio da bi volio da sarađujemo na filmu o Srebrenici. Odmah sam mu odgovorila da sam spremna na bilo koji način da pomognem. Prvi put u Srebrenici sam bila sa 12 godina i taj osjećaj ne mogu uopšte opisati. Znam da sam se naježila i da mi nije bilo jasno kako jedan čovjek drugom može nešto tako uraditi. Izuzetno sam počastvovana što ću imati priliku da glumim u filmu o istini u Srebrenici. Uvijek sam imala želju da snimim film o ratu u BiH i istini. Ova uloga se ne može porediti niti sa jednom koju sam ranije imala”, iskrena je Husagić.

U filmu će biti korištene fotografije Ahmeda Bajrića Blicka, koji je 1995. godine na slobodnoj zvorničkoj teritoriji fotografisao Srebreničane koji su uspjeli da se probiju kroz obruč Vojske RS i spasu svoj život.

“Posljednja epoha” biće film čija se radnja odvija u dvije vremenske zone, 1995. u vrijeme genocida u Srebrenici i 20 godina kasnije. Priča će se odvijati iz tri perspektive. Prva je iz perspektive djevojke koja je napustila BiH i nakon 20 godina saznala da su joj roditelji ubijeni u ratu. Druga je iz ugla Hatidže Mehmedović, preživjele Srebreničanke koja je u genocidu izgubila sve i treća iz perspektive vojnika Ujedinjenih nacija koji je bio svjedok događaja u Srebrenici.