Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Finalizacija pregovora o adaptaciji SSP-a 28. aprila?

evropska komisija

Šef delegacije BiH na pregovorima između BiH i EU o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Hamdo Tinjak izjavio je Srni da bi 28. aprila u Briselu trebalo da bude održana, možda i finalna, runda pregovora, na kojoj očekuje da Evropska komisija izađe u susret zahtjevima BiH u ovom procesu.

“Postoje naznake da bi se to moglo desiti, ali do 28. aprila, odnosno, možda i nešto ranije, očekujemo povratne informacije iz Brisela i tada ćemo vidjeti da li je Evropska komisija uvažila naše zahtjeve koji se tiču zaštite domaće poljoprivredne proizvodnje”, rekao je Tinjak.

On je podsjetio da je delegacija BiH početkom godine na prvom sastanku sa predstavnicima Evropske komisije prezentovala pregovaračku poziciju BiH, koju je utvrdio Savjet ministara BiH.

hamdo tinjak“U međuvremenu, upoznati smo o zahtjevima Evropske komisije i statistički smo došli do, otprilike, tačnih podataka, pošto je bio problem koja je statistika bolja za BiH – naša ili hrvatska i uvjerili se da je statistika iz Hrvatske za BiH bila povoljnija”, naveo je Tinjak.

Potom su, ističe on, nastavljeni pregovori o liniji proizvoda, te određene tačne količine i kvote za koje je, u skladu sa zahtjevom Predsjedništva BiH, traženo fazno prilagođavanje.

Tinjak je podsjetio da parafiranje usaglašenog dogovora obje strane, odnosno adaptiranog SSP-a moraju da odobre Predsjedništvo BiH i Savjet ministara BiH.

Predsjedništvo BiH početkom godine usvojilo je novi pristup pregovorima o adaptaciji i pristalo na princip tradicionalne trgovine, koji je jedan od ključnih uslova za podnošenje kredibilne aplikacije za članstvo BiH u EU.

BiH je tokom prethodne runde pregovora pristajala na adaptaciju trgovinskog dijela SSP-a po principu tradicionalne trgovine, smatrajući da to neće naštetiti ekonomiji BiH i tražeći tehničku adaptaciju i sve to trebalo je uraditi nakon što je Hrvatska postala članica EU.

Tehnička adaptacija je podrazumijevala samo dodavanje Hrvatske kao nove članice EU u Sporazum i nastavak trgovine po istim uslovima koje su imale ostale članice EU do sada, ali EU nije prihvatila taj zahtjev BiH.

Tradicionalna trgovina podrazumijeva uvođenje kvota za bescarinski uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz EU u BiH, koji su do sada bili opterećeni carinom, a koje je tri godine prije ulaska u EU Hrvatska uvozila u BiH i to u obimu koji je prosjek uvoza u te tri godine. U ovom slučaju uzima se period od 2008. do 2011. godine.

Delegaciju BiH, koju predvodi Tinjak, čine predstavnici Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kabineta predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, Direkcije za evropske integracije BiH, Republike Srpske, Federacije BiH i distrikta Brčko, dok delegaciju Evropske komisije predvodi predstavnik Direkcije za proširenje EU Mihaela Matuela.