Ugovor o evropskom partnerstvu Vijeća ministara i Vlade Hrvatske
Vijeće ministra BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Ugovora između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Hrvatske o evropskom partnerstvu, kojim se uspostavlja i razvija evropsko parterstvo kao doprinos evropskoj integraciji Bosne i Hircegovine i afirmiranju evropskih vrijednosti u bilateralnoj i regionalnoj saradnji.
Prema Ugovoru, Hrvatska će, između ostalog, pružiti pomoć i olakšati tok pridruživanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji i prenijeti specifična znanja i iskustva stečena u procesu evropskih integracija Republike Hrvatske. Prijedlog osnova bit će dostavljen Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika predložen je ministar vanjskih poslova.
RAZMOTREN NOVI TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNA ZAKONA O DRŽAVNOJ SLUŽBI
Vijeće ministara BiH razmotrilo je novi tekst nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine. Zaključeno je da Ministarstvo pravde u tekst zakona ugradi prijedloge i sugestije, kako bi ovaj zakon u cijelosti bio usklađen sa SIGMA principima javne uprave koje slijede sve zemlje članice Evropske unije u procesu stvaranja efikasnije i odgovornije javne uprave.
MODERNIZACIJA CARINSKIH PROCEDURA BiH POVEĆAVA ŠANSE U MEĐUNARODNOJ TRGOVINI
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za pokretanje postupka pristupanja Bosne i Hercegovine Protokolu o izmjenama i dopunama Međunarodne konvencije o pojednostavljenju i usklađivanju carinskih postupaka (Revidirana Kyoto konvencija). Pristupanjem Revidiranoj Kyoto konvenciji Bosna i Hercegovina stvara osnov za uspostavljanje modernih i efikasnih carinskih procedura i povećava svoje šanse u međunarodnoj trgovini.
Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa dostavit će Prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru.
VAN GRANICA BiH ŽIVI OKO DVA MILIONA BOSANACA I HERCEGOVACA
Vijeće ministara BiH usvojilo je i uputit će Parlamentarnoj skupštini BiH Informaciju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice o stanju iseljeništva, u kojoj se navodi da van Bosne i Hercegovine živi 1.677.177 osoba rođenih u BiH, dok s potomcima – drugom i trećom generacijom, ovaj broj doseže dva miliona.
Stopa emigracije iz BiH u odnosu na broj stanovnika u zemlji iznosi 44,5 posto, što BiH svrstava u red zemalja s najvećim brojem iseljenika u odnosu na ukupan broj stanovništva. Najveći broj iseljenika živi u: Hrvatskoj (409.357), Srbiji (335.992), Njemačkoj (159.380), Austriji (149.755), SAD-u (132.255), Sloveniji (96.921), Švicarskoj (57.542), i Švedskoj (56.477).
Većina bh. državljana dobro je obrazovno, profesionalno i ekonomski etablirana u državama u kojima danas žive. Prema Informaciji, najbolji rezultati saradnje lokalnih zajednica s dijasporom postignuti su u općinama koje imaju otvorene kancelarije za saradnju s dijasporom. Iako u BiH postoji nekoliko strateških dokumenata kojima se parcijalno stvaraju uvjeti za povezivanje iseljeništva s razvojem zemlje, u praksi se pokazalo se da to nije dovoljno.
Zbog toga Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, u saradnji s drugim nadležnim institucijama na svim nivoima vlasti priprema Prijedlog politike o saradnji s dijasporom. Na ovaj način želi se na sveobuhvatan način unaprijediti saradnja s dijasporom i uvezati iseljeništvo s razvojem njihove domovine.
PRISTUPANJE FONDU ZA MIGRANTE I IZBJEGLICE RAZVOJNE BANKE VE
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice o pristupanju Fondu za migrante i izbjeglice uspostavljenom u okviru Razvojne banke Vijeća Evrope, koja će biti dostavljena Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru. Vijeće ministara BiH podržalo je sudjelovanje Bosne i Hercegovine u kapitalu Fonda za migrante i izbjeglice, koji je osnovala Razvojna banka Vijeća Evrope (CEB), radi pomoći zemljama članicama tokom migrantske i izbjegličke krize.
U Fond za migrante i izbjeglice do sada je prikupljeno 15,11 miliona eura, a očekuje se da bi se na ovaj način moglo prikupiti od 20 do 25 miliona eura. Sredstva iz ovog fonda namijenjena su finansiranju projekata izgradnje/uspostave tranzitnih i prihvatnih centara te integracije izbjeglica/migranata, s ciljem osiguravanja poštivanja osnovnih ljudskih prava pogođenih grupa stanovništva, u skladu s konvencijama Vijeća Evrope.
USVAJANJEM MIGRACIONOG PROFILA ISPUNJENA OBAVEZA U PROCESU LIBERALIZACIJE VIZNOG REŽIMA
Vijeće ministara BiH usvojilo je Migracioni profil Bosne i Hercegovine za 2015. godinu, čime Vijeće ministara na godišnjem nivou osigurava uvid u ključne trendove u oblasti migracija, a Ministarstvu sigurnosti mogućnost izrade kvalitetnih politika i usvajanja kvalitetnih propisa. Ovo je osmi migracioni profil BiH, kojim Bosna i Hercegovina ispunjava jednu od obaveza u procesu liberalizacije viznog režima o njegovom redovnom ažuriranju. U Migracionom profilu navodi se da su diplomatsko-konzularna predstavništva u prošloj godini izdala 16.970 viza, što predstavlja povećanje od 3,97 posto u odnosu na 2014. godinu.
Istovremeno je na granici BiH izdato 120 viza, što predstavlja porast od 106,9 posto u odnosu na godinu ranije. Granična policija u prošloj godini odbila je 2.432 ulaska u BiH, što je povećanje od 22,4 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je broj otkrivenih nezakonitih prelazaka državne granice iznosio 179 i manji je za oko 5,29 posto u odnosu na 2014. godinu.
Strancima su odobrena 12.663 privremena boravka, što je povećanje za 14,6 posto u odnosu na 2014. godinu. U 2015. godini izdana su 294 rješenja o protjerivanju, što je smanjenje za 22,6 posto u odnosu na godinu ranije, a 193 stranca su stavljena pod nadzor. Tokom 2015. godine doneseno je pet zaključaka o dozvoli izvršenja rješenja o protjerivanju, koliko ih je bilo i u 2014. godini. Po sporazumima o readmisiji, u 2015. godini prihvaćena su 974 bh. državljanina.
Državljanstvo BiH u 2014. dobila je 641 osoba, što predstavlja smanjenje od 5,18 posto u odnosu na godinu ranije, a najviše – 98,1 posto bh. državljanstava stekli su državljani Srbije i Hrvatske.
ROK ZA IZDAVANJE LICENCI 31.12.2016.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva komunikacija i prometa o primjeni Pravilnika o uslovima za izdavanje licenci i kvalifikacionih kartica vozača. S tim u vezi, zaključeno je da je 31. 12. 2016. godine krajnji rok za okončanje postupka izdavanja licenci Ministarstva komunikacija i prometa BiH. Ministarstvo komunikacija i prometa BiH zaduženo je da preduzme sve neophodne aktivnosti radi dostavljanja Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o međunarodnom i međuentitetskom cestovnom prijevozu Vijeću ministara i Parlamentarnoj skupštini BiH prije isteka ovog roka.
VILIĆ DOBILA DRŽAVLJANSTVO BiH
Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o stjecanju državljanstva Bosne i Hercegovine za Simonidu Vilić, državljanku Srbije i docenticu na Univerzitetu za poslovne studije u Banjoj Luci, angažiranu i u nevladnom sektoru na aktivnostima u vezi s realizacijom domaćih ekonomskih i projekata Evropske unije.
IMENOVAN VRŠILAC DUŽNOSTI DIREKTORA AGENCIJE ZA POLICIJSKU PODRŠKU
Vijeće ministara BiH imenovalo je Huseina Nanića za v.d. direktora Agencije za policijsku podršku do okončanja javnog konkursa za ovu poziciju.