Drugu godinu zaredom
“Volim matematiku”: Skup koji razbija predrasude okupio stotine učesnika
Brojne aktivnosti uključuju nekoliko sesija trominutnih izlaganja, tokom kojih učenici, nastavnici, studenti i profesori s fakulteta na koncizan i zanimljiv način predstavljaju matematičke koncepte, teoreme, velike matematičare i slično
Nekoliko stotina učesnika okupilo se jučer i danas na Naučno-popularnom skupu “Volim matematiku” koji se održava u Sarajevu povodom Međunarodnog dana matematike, 14. marta. Ideja ove manifestacije je da se o matematici priča na drukčiji način, u lijepoj i opuštenoj atmosferi. Da nastavnici dobiju neke nove ideje za podučavanje, a učenici uvide zanimljivu i primjenjivu stranu matematike.
Zastarjele metode podučavanja i udžbenici sa zadacima ne prikazuju estetsku vrijednost matematike, nisu dovoljno prilagođeni djeci i uzrokuju bespotrebne strahove. Tome doprinosi i društveni uticaj i stav da je matematika u svakom slučaju teška ili neprirodna. Iz tog razloga, organizatori žele da ovaj skup bude korak ka promjeni načina na koji se gleda na matematiku.
Zanimljive radionice i eksperimenti
Brojne aktivnosti uključuju nekoliko sesija trominutnih izlaganja, tokom kojih učenici, nastavnici, studenti i profesori s fakulteta na koncizan i zanimljiv način predstavljaju matematičke koncepte, teoreme, velike matematičare i slično. Također, osnovnoškolci i srednjoškolci učestvuju u radionicama i eksperimentima prilagođenima njihovom uzrastu.
Ideja za organizaciju događaja potekla je od univerzitetskih profesorica Almase Odžak, Lamije Šćeta, Manuele Muzika Dizdarević, Dine Kamber Hamzić i Medine Zubača. U projekt su se naknadno uključile Džana Drino i Daniela Zubović, te su sve zajedno u martu prošle godine uspešno organizirale prvi Naučno-popularni skup “Volim matematiku”. Ove godine organizaciji su se pridružili Naida Mujić, Franjo Šarčević, Zenan Šabanac, Emin Bešo i Sead Delalić.
Organizatori ističu da priprema nije bila nimalo jednostavna, te da je urađeno mnogo posla koji je podrazumijevao traženje sponzora, studenata i učenika volontera, pripremu radionica i eksperimenata, potrebnog materijala…
Inače, skup organiziraju Udruženje matematičara Kantona Sarajevo i Odsjek za matematičke i kompjuterske nauke Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Projekt su podržali Univerzitet u Sarajevu, UTIC, Međunarodni centar za djecu i omladinu i Općina Novo Sarajevo te Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS. Partneri projekta su Logosoft, BH pošta, Symphony, Slatko i slano, InfoStudio, ORKA, Svjetlostkomerc, Raiffeisen banka i Oaza.