Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

BEEP

Završetni radovi na implementaciji mjera energetske učinkovitosti u SKB Mostar

Posljednji objekat u nizu, tzv. dijagnostički aneks Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, obnovljen je prema svjetskim standardima energetske učinkovitosti, sa ulaganjem u iznosu od 581.709,00 KM. Očekivana godišnja ušteda energije u ovom objektu nakon implementacije mjera iznosi 133.035,00 kWh/god, što će rezultirati značajnim smanjenjem emisije CO2 od 60 tCO2/god

U Mostaru je simboličnom ceremonijom obilježen završetak radova na implementaciji mjera energetske učinkovitosti na tzv. dijagnostičkom aneksu Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, a riječ je o Kliničkom zavodu za radiologiju, Zavodu za laboratorijsku dijagnostiku i Zavodu za nuklearnu medicinu.

Ovo je jedan od 26 objekta javne namjene na području Hercegovačko-neretvanskog kantona na kojima su implementirane mjere energetske učinkovitosti u okviru “‘Projekta energetske efikasnosti za Bosnu i Hercegovinu” (BEEP) i Dodatnog financiranja AF BEEP, koji se provodi od 2016. godine. Projekt je do sada omogućio obnovu 91 zgrade javne namjene, sa posebnim fokusom na zdravstvene i obrazovne institucije.

Ovom prilikom ministar Federalnog ministarstva prostornog uređenja Željko Nedić istaknuo je: “Prema preliminarnim rezultatima popisa koje trenutno provodi Ministarstvo, od preko 4.000 objekata javne namjene u Federaciji Bosne i Hercegovine, više od 50% zahtijeva implementaciju mjera energetske učinkovitosti. To predstavlja značajan potencijal za uštede energije i stvaranje boljih uvjeta za korisnike zgrada.

Željko Nedić

U obnovu uloženo 581.709,00 KM

EU kroz brojne projekte nastoji ukazati na benefite poboljšanja energetske učinkovitosti u sektoru javnih zgrada. Kroz višegodišnju suradnju sa finansijskim institucijama i organizacijama poput Svjetske banke, UNDP, KfW, Švicarski Caritas, GIZ, i uz podršku proračunskih sredstava, Federalno ministarstvo prostornog uređenja je, u posljednih osam godina, uspjelo osigurati sredstva za obnovu više od 400 objekata javne namjene, čime se pozicioniralo kao apsolutni lider u implementaciji mjera energetske učinkovitosti.”

Posljednji objekat u nizu, tzv. dijagnostički aneks Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, obnovljen je prema svjetskim standardima energetske učinkovitosti, sa ulaganjem u iznosu od 581.709,00 KM. Očekivana godišnja ušteda energije u ovom objektu nakon implementacije mjera iznosi 133.035,00 kWh/god, što će rezultirati značajnim smanjenjem emisije CO2 od 60 tCO2/god.

„Medicinsko i nemedicinsko osoblje u našem zdravstvenom sustavu radi posao koji je teško usporediv s bilo kojim drugim. Zdravstveni radnici zavrjeđuju bolje uvjete rada u svim segmentima. Obveza je Vlade to im i omogućiti, ali i osigurati stabilnost cjelokupnoga sustava odgovorno se držeći racionalnih okvira i objektivnih fiskalnih mogućnosti mjerodavnih institucija. Ovakvi projekti značajna su potpora našim nastojanjima i uveliko smo zahvalni Ministarstvu prostornog uređenja FBiH na implementaciji projekta energetske učinkovitosti u zdravstvenim ustanovama naše županije”,izjavio je ovim povodom Milenko Bevanda, ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Hercegovačko-neretvanske županije.

Milenko Bevanda

Radovi su na objektu uključivali termoizolaciju fasadnih zidova, zamjenu postojeće stolarije i bravarije, unapređenje termotehničkog sistema, ugradnju opreme za mjerenje potrošnje energije i praćenje temperature i vlažnosti te djelimičnu zamjenu rasvjetnih tijela. Pobrojano će doprinijeti poboljšanju uvjeta za 620 korisnika ovoga objekta.

Od povećanja energetske učinkovitosti višestruke koristi imati više od 563.500 korisnika objekata

Svoje zadovoljstvo uspješno završenim projektom nije krio ni ravnatelj SKB Mostar, prof.dr. Ante Kvesić koji je tom prilikom istaknuo kako je uz pomoć Federalnog ministratsva prostornog uređenja i projekta BEEP mostarska bolnica znatno modernizirana.

Ante Kvesić

BEEP je najveći projekt energetske učinkovitosti u Bosni i Hercegovini, koji se realizira kreditnim sredstvima Svjetske banke. Projekt se implementira u razdoblju od 2016. do 2024. godine s ciljem predstavljanja prednosti i održivosti energetske učinkovitosti.

Procjenjuje se da će od povećanja energetske učinkovitosti višestruke koristi imati više od 563.500 korisnika objekata u javnom sektoru. Provođenjem navedenih projektnih aktivnosti očekuje se smanjenje emisija CO2 od oko 13.000 tona godišnje, dok očekivane uštede energije na godišnjem nivou iznose više od 36.500 MWh. Također, ovaj projekt pruža podršku Bosni i Hercegovini na ispunjavanju obveza iz Sporazuma energetske zajednice, kojim se obvezala na implementiranje direktive EU iz oblasti energetske učinkovitosti.