Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

odgovornost, šta je to?

Ubistvo Amre Kahrimanović: Zašto se kriju odgovori na tri važna pitanja?

custendil korman mehanovic halilagic kahrimanovic
Elvis Ćustendi je svirepo ubio Amru Kahrimanović: Korman, Mehanović i Halilagić ne misle da imaju bilo kakve odgovornosti

Svi ključni policijski šefovi u TK su i dalje u svojim foteljama, odgovore na tri veoma važna pitanja i dalje čekamo

Prošlo je devet dana od kada je u Tuzli brutalno ubijena Amra Kahrimanović. Ovaj slučaj šokirao je i naljutio javnost u BiH i šire, posebno iz razloga što je zločin počinio policijski službenik iz svog službenog pištolja. Elvis Ćustendil imao je oružje, iako je u vrijeme ubistva bio je na godišnjem odmoru, što otvara pitanje odgovornosti i drugih osoba za sistemske propuste koji su doveli do ovog čina.

Međutim, do danas, niko nije priznao stvarnu niti moralnu odgovornost za ovaj čin.

Kako bi smo utvrdili da li službenici policije imaju dozvole za nošenje oružja izvan radnog vremena i zatražili odgovore i na druga pitanja obratili smo se Upravi policije i MUP-u Tuzlanskog kantona.

amra kahrimanovic vlasnica kafica sydney
Amra Kahrimanović

Međutim, umjesto odgovora, uputili su nas na tužilaštvo.

FUP vodi istragu „iz objektivnih razloga“

“Vezano za vaš upit, u ovoj fazi istrage upućujemo vas, da se za sve informacije obratite Kantonalnom tužilaštvu TK”, poručili su iz Odsjeka za odnose s javnošću Uprave policije MUP TK-a.

Glasnogovornik Tužilaštva Admir Arnautović potvrdio je da dalji rad na istrazi ubistva Amre Kahrimanović obavljaju u saradnji sa istražnim timom Federalne uprave policije “iz objektivnih razloga, s obzirom na to da je osumnjičena osoba, Elvis Ćustendil, zaposlenik u Upravi policije MUP-a TK”.

“Također, FUP pod nadzorom Tužilaštva TK provjerava i navode o propustima odgovornih osoba u Upravi policije MUP-a TK vezane za predmet izvršenja krivičnog djela, odnosno službenog oružja MUP-a TK kojim je počinjeno ubistvo, kao i druge eventualne propuste u radu policije. Provjere i istražne radnje su u toku. Više informacija nismo u mogućnosti prezentirati javnosti radi zaštite interesa istrage”, kazao je Arnautović za Fokus.

Šta kaže Pravilnik u Kantonu Sarajevo

Kako nam iz tuzlanskog MUP-a nisu kazali kojim aktom je regulirano nošenje oružja, a nismo ga uspjeli naći ni na njihovoj internet stranici, obratili smo se MUP-u Kantona Sarajevo kako bi provjerili kakva su pravila na snazi u ovom kantonu.

Uz pretpostavku da ista važe i u ostalim dijelovima FBIH.

Naime, način držanja i nošenja oružja i municije u Kantonu Sarajevo propisan je Pravilnikom, kojim je definirano da policijski službenici mogu nositi kući službeni pištolj, van dužnosti i tokom godišnjeg odmora. Međutim, moraju poštivati striktne procedure koje ne podrazumijevaju da im bude za pojasom.

Oružje mora biti u zaključanoj metalnoj kutiji

“Oružje mora biti skladišteno u zaključanoj metalnoj kutiji ili kasi, ispražnjeno i u zakočenom položaju obarača, a okvir mora biti fizički odvojen od oružja”, stoji u Pravilniku koji važi u Kantonu Sarajevo.

“U slučaju da je policijski službenik suspendovan iz policijskog organa, istom se oduzima službeno oružje, značka i službena iskaznica, te mu je zabranjeno nositi službenu uniformu i druga sredstva koja su mu povjerena za obavljenje službene dužnosti”, rekli su za Fokus u MUP-u KS.

Istim Pravilnikom definisano je da kontrolu držanja i čuvanja oružja van dužnosti vrši neposredni rukovodilac ili policijski službenik kojeg on ovlasti ili inspektor iz Odjeljenja za unutrašnji nadzor, koordinaciju i usmjeravanje.

Tri važnja pitanja

“Dakle, obaveza policijskog službenika je da preda oružje, koje se uvodi u evidenciju i odlaže na predviđeno mjesto. To treba provjeriti neposredni rukovodilac, a ukoliko se utvrdi da to nije učinjeno, pozivaju se policijski sužbenici i poduzimaju mjere”, rekao je nakon brutalnog ubistva direktor Uprave policije TK Dževad Korman.

Prošlo je devet dana od brutalnog ubistva Amre Kahrimanović. Ni osam dana nakon ubistva koje je uznemirilo cijelu državu, javnost ne zna odgovor na tri važna pitanja:

Ko je policijski službenik koji je trebao preuzeti oružje Elvisa Ćustendila kada je on krenuo na odmor?

Je li o tome napravljena ikakva zabilješka, stvarna – da Ćustendil nije predao oružje ili eventualno lažna – da jeste iako nije?

Jesu li protiv osoba koje su kršile taj dio pravila službe poduzete ikakve radnje nakon svirepog ubistva ili su oni i dalje na dužnosti bez ikakvih posljedica – iako su praktički kršenjem propisa omogućili inspektoru Ćustendilu da posjeduje oružje kojim je ubio Amru Kahrimanović?

Podsjećamo, svi ključni policijski šefovi u TK su i dalje u svojim foteljama.

Mehanović i Korman ostaju u foteljama

Na zahtjev građana Tuzle jučer je održana hitna sjednica Skupštine TK. Jedina tačka dnevnog reda bila je “Razmatranje informacije o stanju sigurnosti u TK sa posebnim osvrtom na tragični događaj 7. februara”. Sjednici su prisustvovali i brat ubijene Amre Kahrimanović, Nedžad kao i njen sin Damir.

U izvještaju koji je prezentiran zastupnicima navedeno je da su se protiv policijskog službenika Elvisa Ćustendila, koji je ubio Amru Kahrimanović, vodili interni postupci. Radilo se o uzrokovanju saobraćajne nezgode pod dejstvom alkohola, te prijavi građana na neprofesionalno postupanje prilikom izvođenja operativno taktične radnje. Nije odgovarao. Zvanična verzija je da nije bilo dokaza!

Zaključkom je zatraženo da kantonalni ministar unutrašnjih poslova Hajrudin Mehanović iz političkih razloga podnese ostavku, a ako to lično on ne učini zatraženo je od premijera TK Irfana Halilagića pokretanje procedure.

Za ovaj zaključak glasali su zastupnici iz SDP-a, DF/GS-a, NIP-a i Naše stranke, protiv su bili zastupnici SDA, te samostalni zastupnik Asmir Hasić, a suzdržanim su se izjasnili iz SDBiH i samostalni zastupnik Jakub Suljkanović.

Dževad Korman direktor policije tk
FOTO: Fena
Dževad Korman

Porodica ubijene Amre Kahrimanović je tražila i ostavku direktora Uprave policije TK Dževada Kormana. Ni to se nije desilo. Ministar unutrašnjih poslova TK Hajrudin Mehanović jučer se nije ni pojavio za govornicom na vanrednoj Skupštini!

“Znali smo da neće dati ostavke, jer nemaju morala, ali nekako smo se u dubini duše nadali da će pokazati trunku ljudskosti i trunku morala. Mi nećemo stati”, poručio je Damir Hodžić, sin ubijene Amre Kahrimanović.