SAD tvrde da će Rusija provoditi “informativne operacije” za vrijeme brojnih izbora u Evropi
Deseci zemalja širom svijeta birat će nove čelnike 2024. godine, uključujući izbore u Britaniji, Austriji i Gruziji, kao i izbore za Evropski parlament u junu
Sjedinjene Države vjeruju da će Rusija provesti “informativne operacije” s ciljem da se javno mnijenje u Evropi okrene protiv Ukrajine dok zemlje širom kontinenta izlaze na izbore ove godine, izjavio je u četvrtak šef ureda State Departmenta za dezinformacije.
Deseci zemalja širom svijeta birat će nove čelnike 2024. godine, uključujući izbore u Britaniji, Austriji i Gruziji, kao i izbore za Evropski parlament u junu.
Prodaja propagande
Jamie Rubin, specijalni izaslanik i koordinator Globalnog centra za angažovanje (GEC), kazao je novinarima da američki protivnik Rusija, kao i Kina, rade širom svijeta kako bi državnu propagandu predstavili kao nezavisno novinarstvo, skrivajući njen pravi izvor.
Rubin nije naveo konkretne zemlje koje su zabrinute, ali je kazao da su glavne prijetnje ove godine bile u Evropi, koja se u početku ujedinila protiv ruske invazije na Ukrajinu 2022. i koja je Ukrajini pružila vojnu i drugu pomoć.
– Rusija se nada da bi broj izbora u Evropi ove godine mogao promijeniti ono što je bila izvanredna koalicija i disciplinovana opozicija njenom ratu – rekao je Rubin.
– Vjerujemo da će Rusi voditi informativne operacije širom Evrope kako bi pokušali promijeniti mišljenje o Ukrajini tokom ove izborne sezone – dodao je on.
Ruska ambasada u Washingtonu nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.
Kampanja dezinformacija
GEC, koji je zadužen za razotkrivanje stranih kampanja dezinformacija, prošle godine je saopćio da je otkrio napore koje finansira Rusija širom Latinske Amerike kako bi se lokalne novinske kuće hranile propagandom i dezinformacijama.
Rusija je u to vrijeme te optužbe nazvala neosnovanim.
U procjeni obavještajnih službi s koje je skinuta oznaka tajnosti, koja je prošle godine poslana od više od stotinu vlada, također se navodi da Moskva koristi špijune, društvene mreže i ruske državne medije kako bi narušila vjeru javnosti u integritet demokratskih izbora, prenosi Reuters.