Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Punk muzičar

Umro Shane MacGowan, frontmen The Poguesa

Shane MacGowan
Foto: Pixsell

Irski predsjednik Michael D. Higgins, koji je također pjesnik, kazao je da će MacGowan ostati upamćen kao jedan od najvećih muzičkih tekstopisaca

Shane MacGowan, londonsko-irski punk muzičar koji je transformirao irsku tradicionalnu muziku sa The Pogues i napisao neke od najzanimljivijih balada iz 1980-ih prije nego što je potonuo u ovisnost o alkoholu i drogama, preminuo je u četvrtak u 65. godini.

MacGowan je doveo irsku tradicionalnu muziku pred golemu novu publiku u kasnim 1980-im spajajući je s punkom, i postigao mainstream uspjeh svojom gorko-slatkom, psovkama prošaranom božićnom himnom iz 1987. “Fairytale of New York”.

Postao je, međutim, jednako poznat po svom nerazgovjetnom govoru, nedostatku zuba i kvarovima na sceni, uz zloupotrebu droga i alkohola koja je dovela do toga da su ga Pogues otpustili na vrhuncu uspjeha grupe 1991. godine.

S obzirom da je njegovo zdravlje bilo skoro propalo u tridesetim godinama, malo ko je u to vrijeme očekivao da će preživjeti do starosti.

MacGowanova supruga Victoria Mary Clark izjavila je u saopćenju na Instagramu da je pjevač otišao da bude s “Isusom i Marijom, i njegovom prelijepom majkom Theresom”.

-Hvala vam na vašem prisustvu u ovom svijetu, učinili ste ga tako svijetlim i tolike ste obradovali toliko ljudi svojim srcem i dušom i svojom muzikom.”

Irski predsjednik Michael D. Higgins, koji je također pjesnik, kazao je da će MacGowan ostati upamćen kao jedan od najvećih muzičkih tekstopisaca.

-Toliko njegovih pjesama bile bi savršeno izrađene pjesme, da nas to ne bi lišilo mogućnosti da ih čujemo kako ih pjeva – rekao je Higgins.

Njegove riječi povezale su Irce širom svijeta s njihovom kulturom i istorijom, obuhvatajući toliko ljudskih emocija na najpoetičniji način – dodao je.

Rođen u engleskom okrugu Kent od roditelja Iraca na Božić 1957. godine, MacGowan je u svojoj autobiografiji opisao ljeta ranog djetinjstva provedena na irskoj farmi sa svojom širom porodicom, pijući, pušeći i pjevajući tradicionalne pjesme.

-Bilo je kao da živim u pubu – izjavio je za The Guardian u 2013.

Nakon što je dobio stipendiju za prestižnu Westminster School u Londonu, MacGowan se borio da se uklopi, i dvije godine kasnije je izbačen zbog upotrebe droge i počeo je da se druži po londonskim barovima s drugim muzičarima.

Sa 17 godina prekomjerna upotreba alkohola i droga dovela je do njegovog mentalnog sloma i držan je u psihijatrijskoj bolnici šest mjeseci.

Nakon oporavka, prihvatio je erupciju punka u Londonu kasnih 1970-ih i ranih 80-ih. Prateći modu za fuzijom tradicionalne muzike iz cijelog svijeta, MacGowan je počeo da vrišti irskim baladama preko distorziranih gitara, osnivajući bend pod nazivom Pogue Mahone, prenosi Reuters.