Uz petu godišnjicu smrti
U štampi knjiga Zdenka Lešića ‘Razgovor s precima’
Ivanković navodi da se u knjizi „Razgovor s precima“ spominje ukupno osamnaest književnih imena u rasponu od 110 godina od rođenja najstarijeg Jukića, do najmlađeg Ladina
Knjiga „Razgovor s precima“ sačinjena od tekstova iz književne ostavštine uglednog profesora i akademika Zdenka Lešića (1934. – 2018.), uskoro izlazi iz štampe u izdanju FMC Svjetlo riječi iz Sarajeva. Urednik i priređivač knjige je književnik Željko Ivanković.
-Knjiga Zdenka Lešića formalno je podijeljena na dva dijela: Razgovor s precima i Pripovjedači i njihove priče. Jer, bilo da piše o pjesnicima ili prozaicima, autor razgovara s piscima i njihovim djelima, čvrsto usidrenim u kontekst, u vrijeme, te društveni i kulturni ambijent – kazao je za Fenu Ivanković.
U knjizi “Razgovor s precima” nalaze se tekstovi o Edhemu Mulabdiću, Mileni Mrazović, Božidaru Čeroviću, Svetozaru Ćoroviću, Petru Kočiću, Narcisu Jenku, Isaku Samokovliji, Hamzi Humi i Ćamilu Sijariću, dok su u dijelu knjige o pjesnicima zastupljeni Ivan Franjo Jukić, Silvije Strahimir Kranjčević, Tin Ujević, Miroslav Krleža, Antun Branko Šimić, Gustav Krklec, Nikola Šop, Ivan Goran Kovačić i Ilija Ladin.
-To je knjiga iz autorove ostavštine, njegovi posljednji tekstovi pisani za reviju ‘Svjetlo riječi’, i u njoj objavljivani sve do njegove smrti. Vrijedna knjiga za izdavača kojom se odaje hommage petoj godišnjici smrti Zdenka Lešića – podvukao je Ivanković.
Zdenko Lešić (1934. – 2018.), jedan od naznačajnijih teoretičara književnosti, posljednjih je godina života, to jest do samog kraja života, bio aktivan, pa tako i redovni saradnik mjesečnika „Svijetlo riječi“ u kojemu je pisao o piscima koji su mu po nečemu naročito bili bliski ili barem dovoljno intrigantni.
Ivanković navodi da se u knjizi „Razgovor s precima“ spominje ukupno osamnaest književnih imena u rasponu od 110 godina od rođenja najstarijeg Jukića, do najmlađeg Ladina, te da je ovo na neki način i mala povijest prozne književnosti BiH i neka vrsta Lešićeve intimne pjesničke antologije.
-Dakako, govorim uvjetno, jer se Lešić u svojim tekstovima time nije bavio. No, svakako je i odabirom autora i pisanjem o njima u svojim tekstovima izrekao neke svoje kulturno-povijesne, književno-povijesne i poetičke preferencije. Pritom, dakako, autor ne preza ni od književnog vrednovanja, svejedno piše li o prozaicima ili pjesnicima, sve vrijeme ostajući blago distanciran na poziciji kako je ovdje ipak riječ o malim poetičkim zapisima na marginama ozbiljnog i odgovornog čitanja-kazao je povodom skorog izlaska iz štampe knjige „Razgovor s precima“ Zdenka Lešića, urednik ovog značajnog izdanja Željko Ivanković.