mundobasket

Amerikanci ostali i bez bronze, Kanađani osvojili svoju prvu medalju u istoriji SP-a

Mikal Bridges

Kanada je četiri sekunde prije kraja imala prednost 111:108, ali Bridges nevjerovatnim potezima odveo meč u produžetak

Košarkaška reprezentacija Kanade osvojila je treće mjesto i brozanu medalju na Svjetskom prvenstvu.

Kanađani su u duelu za bronzano odličje u Manili poslije produžetaka savladali SAD (127:118), koji je uoči starta turnira bio prvi favorit Mundobasketa. No, Ameri se kući vraćaju praznih ruku.

Kanada je četiri sekunde prije kraja imala prednost 111:108, ali Bridges trojkom odveo meč u produžetak. Bridges je prije nego je ubacio trojku za izjednačenje stajao na liniji za slobodan bacanja. Prvo je pogodio a drugo namjerno promašio. Njegovi suigrači su uhvatili loptu koja je ponovo došla do njega a on pogodio trojku.

U dodatnih pet minuta Kanada je ipak bila uspješnija rezultatom 16:7.

Dillon Brooks je obilježio dvoboj sa 39 postignutih poena, a u pobjedničkom timu briljirao je i Shai Gilgeous Alexander sa 31 poenom. Anthony Edwards sa 24 i Austin Reaves sa 23 poena bili su bolji od ostalih u timu SAD-a.

Za Kanadu je ovo najbolji rezultat u istoriji svjetskih prvenstava.

Što se tiče američke reprezentacije, ona ima ukupno 12 medalja sa svjetskih prvenstava, pet zlatnih, tri srebra i četiri bronze.

Finalni meč od 14.40 sati igraju Njemačka i Srbija.