Jasmina Ćosić-Dedović
Ko je sudinica čije je izuzeće tražio Milorad Dodik
Dodik se protivio njenom imenovanju jer je, kako je tada tvrdio, bila dio odbrane nekad optuženog za ratne zločine, komandanta srebreničkih jedinica Armije BiH Nasera Orića tokom procesa u Haškom tribunalu
Nakon što je Tužilaštvo BiH podiglo opužnicu protiv predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika za krivično djelo nepoštovanja odluka Ureda visokog predstavnika u BiH, čeka se odluka Suda BiH o potvrđivanju optužnice.
Prethodno se čekala odluka na zahtjev Dodikovog advokatskog tima, na Općoj sjednici Suda BiH, o izuzeću sutkinje Jasmine Ćosić-Dedović kojoj je dodijeljena optužnica koja se odnosi na ovaj predmet. No, Dodikov zahtjev za izuzećem sutkinje Ćosić-Dedović je odbijen.
Kao razlog traženja izuzeća Dodik je naveo da sumnja u njenu nepristrasnost.
Njegov branilac advokat Goran Bubić podsjetio je da je Dodik 2020. godine bio protiv imenovanja Jasmine Ćosić-Dedović u Međunarodni sud pravde u Hagu.
Dodik se protivio njenom imenovanju jer je, kako je tada tvrdio, bila dio odbrane nekad optuženog za ratne zločine, komandanta jedinica Armije BiH u Srebrenici Nasera Orića (pravosnažno oslobođen optužbi) tokom procesa u Haškom tribunalu.
Borba advokatskog tima predsjednika bh. entiteta dovela je ovu sutkinju u fokus javnosti. Na stranici Suda BiH dostupna je njena biografija, a navedeno je da je pripravnički staž u periodu od 2002. do 2003. godine odradila u Uredu visokog predstavnika u BiH.
Mandat je u tom periodu imao Paddy Ahdown, a ona je nakon odrađenog pripravničkog staža bila angažovana i kao savjetnica.
Ova Sarajka je završila studij prava 2002. godine, a zvanje magistra pravnih nauka je stekla 2012. godine odbranom magistarskog rada na temu “Komandna odgovornost – Statut i praksa Međunarodnog krivičnog tribunal za bišu Jugoslaviju”.
Na Pravnom fakultetu UNSA-e je i doktorirala te je 2017. godine odbranila doktorsku disertaciju na temu “Ispitivanje svjedoka u krivičnom postupku”.
Kako je navedeno u njenoj biografiji, nakon odrađenog pripravničkog staža angažovana je kao mlađi savjetnik u Uredu visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu, a od 2004. do 2008. godine je radila kao pravni pomoćnik na Međunarodnom krivičnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju u Hagu.
Dužnost sutkinje Općinskog suda u Sarajevu preuzela je 2010. godine. Na poziciju sutkinje Suda BiH je imenovana u aprilu 2016. godine.
Od aprila 2019. godine je predstavnik BiH u Konsultativnom vijeću evropskih sudija (CCJE).
Višegodišnji je predavač i autor tema na seminarima i edukacijama iz krivičnog i krivično-procesnog prava.
Autor je i koautor više publikacija iz oblasti nasilja u porodici, komandne odgovornosti, maloljetničkog prestupništva, krivičnog djela silovanja, seksualne eksploatacije sa pozicije moći i zloupotrebe opojnih droga.