Konferencija u Mostaru: Ljudska prava u BiH ozbiljno ugrožena
Ljudska prava i slobode u Bosni i Hercegovini ozbiljno su ugroženi, a BiH je zemlja u kojoj se čak bilježi i nazadovanje u slobodi medija i izražavanja. Ovo je, između ostalog, zaključeno u Mostaru gdje je danas završena druga godišnja konferencija o stanju ljudskih prava i sloboda u BiH, javlja Anadolu Agency (AA).
Predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH Borislav Bojić je izrazio zabrinutost stanjem koje vlada u Bosni i Hercegovini kada su u pitanja ljudska prava i slobode. Pregledom stanja koje je izneseno tijekom dvodnevne konferencije neke su stvari nazadovale.
“U izvješću o napretku je ocjenjeno da je BiH nazadovala u oblasti medija”, kazao je Bojić.
Stoga je, prema njegovim riječima, odmah pokrenuta inicijativa za organiziranje tematske sjednice ili šire debate kad su u pitanju mediji.
“Potpuno sam uvjeren da će takva vrsta debate u Parlamentu u kojem ćemo tražiti učešće strukovnih organizacija, naravno Regulatorne agencije za komunikacije, novinarskih udruženja, ali i onih koji su glavni i odgovorni urednici većih medijskih kuća i svih onih koji su zainteresirani da na ovu temu govore, jer zaista nam je ugrožena sloboda kada su u pitanju mediji”, kazao je Bojić.
Pored toga, kako je naglasio, pokrenuta je i inicijativa i za debatu koja je vezana za cijene lijekova u BiH, jer je utvrđeno da bh. građani lijekove koji se proizvode u njihovoj zemlji plaćaju tri puta više nego građani iz susjednih zemalja. Među brojnim inicijativama koje su plod ovogodišnje konferencije svakako je i obilježavanje dana Roma.
Iako su podaci o ljudskim slobodama i pravima u BiH poražavajući ombudsmen za ljudska prava u BiH Jasminka Džumhur je istakla da je Komisija za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH uspostavila novu metodu rada, tako da se godišnje sve institucije koje se bave ljudskim pravima u BiH okupe i razmijene iskustva i istovremeno predstave probleme s kojim se suočavaju.
“Jedina mogućnost da se osigura jednak pristup ljudskim pravima u BiH je jača i snažnija koordinacija između institucija”, između ostalog je kazala Džumhur.
Da je održavanje ovakvih konferencija i zajednička koordinacija put ka unapređenju ljudskih prava smatra i ombudsmen za ljudska prava Nives Jukić navodeći kako se na taj način jedino može doznati što zaista treba u budućnosti poduzeti.
“Ombudsmani, koji su najbolji korektor između građana i predstavnika vlasti, su na današnjoj konferenciji institucije upoznali s donesenom strategijom i o izradi godišnjeg izvješća koje će vrlo brzo biti prezentirano. Ono je na žalost kao i dosadašnjih godina utemeljeno na žalbama građana BiH, te će pokazati realno stanje ljudskih prava u svim oblastima u BiH”, kazala ja Jukić.
Ona je rekla da se kršenje ljudskih prava osjeti na svim poljima.
“To je ponajprije iz domena političkih i građanskih prava. Radi se o dugotrajnosti sudskih postupaka, dugotrajnosti postupaka pred upravnim tijelima, a tu su žalbe iz oblasti diskriminacije, domene dječjih prava i gotovo svih oblasti ljudskih prava”, zaključila je Jukić.
Konferencija je održana drugu godinu za redom u organizaciji zajedničkog povjerenstva za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine uz potporu Misije OESS-a u BiH. Ovogodišnja konferencija imala je za cilj u Mostaru kroz dva dana održavanja 22. i 23. ožujka uraditi pregled realizacije zaključaka usvojenih na konferenciji o temi “Ostvarivanje i zaštita ljudskih prava i sloboda, kroz zakonodavni okvir, trenutno stanje i planovi institucija BiH u oblasti ljudskih prava”, koja je održana u lipnju 2015. godine u Bijeljini.
Konferenciji su nazočili predstavnici državnih i entitetskih parlamentarnih odbora koji se bave zaštitom ljudskih prava, resorni ministri, ombudsmani za ljudska prava, ravnatelji institucija BiH nad kojima se provodi nadzor, predstavnici Skupštine Brčko distrikta BiH, kao i predstavnici međunarodne zajednice i nevladinih organizacija.