čestitamo
Romi danas obilježavaju Aliđun
Romi imaju ‘šesto čulo’, rade sve prema svojim instinktima/osjetilima
Romi danas obilježavaju praznik Aliđun, kada sumiraju rezultate koje su ostvarili tokom ljeta te počinju pripreme za zimu.
Za njih ljeto počinje 6. maja, na Đurđevdan, a završava 2. augusta, kada slave Aliđun.
– Romi imaju ‘šesto čulo’, rade sve prema svojim instinktima/osjetilima. Mišljena smo da se zemlja budi 6. maja kada postaje topla i tada počinje ljeto koje se završava 2. augusta – kazala je u razgovoru za Fenu projekt menadžer u Udruženju Roma „Euro Rom“ iz Tuzle Larisa Čorbić.
Po njenim riječima, kao način preživljavanja, Romi su bili primorani biti stalno na putu, te su razvili reputaciju nomadskog načina života. Romi su uvijek kretali na put 6. maja, putovali bi tokom ljeta, radili, da zarade dovoljno kako bi opskrbili svoju porodicu i na taj način prezimili zimu.
Govoreći tome zašto je to tako, kaže da je odgovor jednostavan – ljeto je toplo, mogli bi spavati pod vedrim nebom, kupati se u rijekama.
– Upravo zbog toga je i romska zastava plavo-zelena sa točkom u sredini, a to simbolizira vedro nebo iznad njih i zelenu travu pod njima tokom putovanja. U augustu se vraćaju i proslavljaju Aliđun ili ‘Ciganski kurban-bajram’. Aliđun se obilježavaju igrom, veseljem, bogatom trpezom i klanjem kurbana. Proslavlja se od 2. do 5. augusta – navela je Čorbić.
Smatra da bogata tradicija i kultura Roma, koja je posebna i autentična, kroz vrijeme blijedi, te će doći u situaciju da se zaboravi i vremenom u potpunosti iščezne.
– Romi imaju svoju bogatu istoriju kao i kulturu, ali nažalost se do sada malo toga prezentiralo široj društvenoj zajednici. Romska kultura i tradicija se vrlo rijetko promovira, pa zbog toga i sama romska populacija zaboravlja svoje autentične običaje – smatra Čorbić.
Najavila je da Udruženje Roma „Euro Rom“ Tuzla večeras na Trgu Slobode u Tuzli organizira manifestaciju „Aliđun u Gradu Tuzla”/”Veče romske muzike u Gradu Tuzla”.
Po njenim riječima, učešće Roma na manifestaciji povodom obilježavanja najvećeg romskog praznika Aliđuna doprinijet će vidljivosti romske kulture, tradicije i običaja i prikazati autentičnost romske kulture.
– Kroz obilježavanje ovog praznika stariji Romi koji imaju kredibilitet i ostvareni su u svojim profesijama, će prenijeti iskustva na mlađi naraštaj i samim tim biti primjer mladima. Također bi im ukazali kako i na koji način da i oni nastave njegovati kulturu, tradiciju i običaje Roma, na ispravan i dostojanstven način, kako to i dolikuje najvećoj nacionalnoj manjini u Tuzli, ali i u BiH – kazala je Čorbić.
Organiziranjem ove manifestacije, između ostalog, žele postići očuvanje kulturnog identiteta Roma obilježavanjem značajnih datuma za Rome, te podizanje svijesti kod mladih Roma i ne-Roma o važnosti obilježavanja važnih datuma o historiji, tradiciji i običajima romske kulture, kako bi mladi istu tradiciju nastavili i u narednom periodu.