Policija u BiH traga za “Ray-Banom” koji je već “pao” zbog 806 kg trave
Kantonalni sud u Tuzli raspisao je međunarodnu potjernicu za Nerminom Sulejmanovićem zvanim Ray-Ban (28), rođenim 10. februara 1988. u Gračanici, zbog nasilničkog ponašanja nad policajcem, potvrđeno je iz Federalne uprave policije.
Međutim, Sulejmanović je daleko poznatiji iz priče o prvom pokušaju krijumčarenja velike količine trave u Hrvatskoj. Kako bi bili sigurni da će krijumčarenje 806 kilograma marihuane proći neopaženo, jedanaestero dilera, uhapšenih 2014. u akciji “Nikita”, jednog su čovjeka zadužili da se u Lučkoj kapetaniji raspita hoće li radar vidjeti njihovu brodicu “Poslušan”, piše Večernji list BiH.
Međutim, premda krijumčarsku operaciju ova kapetanija nije detektirala, krijumčari nisu znali da ih cijelo vrijeme tajno nadzire policija te snima njihove telefonske razgovore.
Kada je 806 kilograma marihuane skrivene u tankove s gorivom 2. aprila doplovio u uvalu Peleš pokraj Zečeva, u blizini Primoštena, policajci su uhapsili i njegovu posadu – Tonćija Grubelića, Štefana Franca i jednu maloljetnicu, ali i sve osobe koje su kombijem došle preuzeti drogu: Nikolu Stojanovića Niđana (50) te Alena Kuduzovića (36) iz BiH, koji su, po svemu sudeći, bili organizatori cijele operacije, te Nermina Sulejmanovića, zatim oca i sina Tonćija i Giuliana Grubelića, Alena Stojanovića, Antonija Premužića i Dejana Petrovića.
Svi oni su završili u Remetincu, a jedina osoba koja nedostaje zapravo je organizator iz Albanije. Njegovo ime je Gjovalin Vuksanaj (48).
Organizatori posla bili su Nikola Stojanović, vozač kamiona, kojeg je policija istraživala 2006. zbog krijumčarenja sira i šunke iz Slovenije u Hrvatsku te dvojica iz Gradačca protiv kojih se u BiH vode postupci za ozbiljna kaznena djela.
Protiv Alena Kuduzovića se na Kantonalnom sudu u Tuzli vodi postupak zbog sumnji da je pripadao zločinačkoj organizaciji.
Nermin Sulejmanović je, pak, prošle godine bio uhapšen u Gradačcu kao član narkoskupine Emira Kodžage. Kodžaga se nagodio s Tužiteljstvom za kaznu od 2 godine, a Sulejmanović i ostali bili su pušteni iz pritvora, da bi ovaj ubrzo i “pao” u Hrvatskoj.