Broj zaposlenih socijalnih radnika ispod standarda propisanih zakonom
Misija OSCE-a u BiH u saradnji s Društvom socijalnih radnika Tuzlanskog kantona okupila je danas socijalne radnike i predstavnike ministarstava koja se bave pitanjima socijalne skrbi iz Tuzlanskog i Posavskog kantona povodom obilježavanja Međunarodnog dana socijalnog rada.
Predsjednica Udruženja socijalnih radnika TK-a Emina Slijepčević kazala je da se Međunarodni dan socijalnog rada obilježava svake godine trećeg utorka u martu. Cilj obilježavanja je da se podigne svijest o značaju socijalnog rada i o potrebama zapošljavanja socijalnih radnika.
-Bez obzira na to što postoji velika potreba da se socijalni radnici uključe u vladin i nevladin sektor, trenutno je jako veliki broj nezaposlenih socijalnih radnika, a najviše ih manjka u centrima za socijalni rad – istakla je ona.
Podsjetila je da je Društvo socijalnih radnika TK-a prošle godine pristupilo Savezu socijalnih radnika FBiH, a ovogodišnje obilježavanje Dana socijalnog rada predviđeno je u Tomislavgradu, Travniku i Tuzli.
Službenik za ljudska prava u Misiji OSCE-a Samir Arnaut ocijenio je da stanje socijalnog rada u cijeloj BiH, pa i na području TK-a, nije na zadovoljavajućem nivou.
U TK-u broj socijalnih radnika je ispod standarda i normativa koji su propisani zakonom, tvrdi on, dodavši da zbog takvih pokazatelja Misija OSCE-a već dugi niz godina radi na promociji poboljšanju statusa socijalnih radnika i usluga koje oni daju građanima.
Podsjetio je da je BiH potpisnica Evropske socijalne povelje, koja podrazumijeva da socijalni rad mora biti na višem nivou i da se moraju pružati usluge u skladu s maksimalnim mogućnostima koje država posjeduje.
Napomenuo je također da je u izradi novi federalni zakon o socijalnom radu.
Admir Hrnjić, diplomirani socijalni radnik, radi u Centru za socijalni rad u Banovićima već dvije godine. Ističe da je nedovoljan broj zaposlenih socijalnih radnika u svim centrima na nivou TK-a.
U Centru gdje on radi zaposlena su dva socijalna radnika na 25.000 stanovnika, a standardi nalažu da na 4.000 stanovnika ide jedan socijalni radnik.
Prema njegovom mišljenju, nezastupljenost socijalnih radnika u osnovnim školama predstavlja veliki problem.
Učesnici događaja razgovarali su o pitanjima koja se odnose na probleme socijalne skrbi u cjelini, budućim koracima koji mogu unaprijediti položaj socijalnih radnika, novom federalnom zakonu o socijalnoj skrbi koji je u pripremi, kao i o aktivnostima, iskustvima i problemima.