usvojen izvještaj
Evropski parlament: Poziv na sankcije protiv destabilizirajućih političara u BiH
Bosna i Hercegovina je u izvještaju pozvana na izvršavanje nekoliko zadataka
Zastupnici Evropskog parlamenta na današnjoj sjednici između ostalog su razmatrali i izvještaj o Bosni i Hercegovini koji je na kraju i usvojen.
Prema službenim podacima, 530 zastupnika bilo je za usvajanje izvještaja, 68 je bilo protiv dok su 33 europarlamentarca bila suzdržana o ovom pitanju.
Izvještaj o stanju u Bosni i Hercegovini predstavio je zastupnik Paulo Rangel, a naglašeno je kako put BiH ka EU treba biti usidren u funkcionalnim demokratskim institucijama, vladavini prava i borbi protiv korupcije.
“Članovi su pozdravili odluku Evropskog vijeća da BiH dodijeli status kandidata u kontekstu promijenjene geopolitičke realnosti. Pohvalili su brzu implementaciju rezultata Općih izbora, imenovanje vlade na državnom nivou i potpisivanje programa koalicije”, objašnjava se.
Također, naglašava se kako članovi snažno podržavaju BiH ka njenom putu prema EU i NATO-u.
“Ponovljen je poziv na ciljane sankcije protiv destabilizirajućih političkih aktera u BiH. Osuđeno je svako zlonamjerno strano uplitanje, kampanje dezinformacija i napore da se destabilizira situacija. Izražena je duboka zabrinutost zbog nedostatka napretka u sprečavanju široko rasprostranjene korupcije i sve većih znakova ‘zarobljavanja države'”, naglašeno je.
Na kraju, Bosna i Hercegovina je u izvještaju pozvana na izvršavanje nekoliko zadataka:
“Dati prioritet mjerama usmjerenim na rješavanje problema siromaštva, nejednakosti i socijalne zaštite, poboljšanje konkurentnosti i poslovnog okruženja, kao i ekonomsku i društvenu koheziju. Također, prioritet mora biti jačanje ekonomske diverzifikacije i usklađivanje zakonodavstva u oblasti PDV-a i akciza sa onim iz EU”, saopćili su.
Pored ovih uslova, EU je ukazala i na promociju digitalne i zelene tranzicije te borbe sa nezaposlenošću posebno među mladima.
“Potrebno je usvojiti i ambiciozan i kohezivan energetski i klimatski plan za period od 2021. do 2030. godine”, zaključuje se