policijski komesar
Dopis Rusmira Šišića skupštinska većina smatra atakom na demokratiju u ZDK-u
– Ovo smatramo udarom na demokratiju u ZDK-u i na legalno izabrane zastupnike i zastupnice u SZDK – kazala je Kulović
Dvadeset zastupnika skupštinske većine u Zeničko-dobojskom kantonu podnijelo je inicijativu Skupštini ZDK za formiranje Komisije za istrage i utvrđivanje činjenica vezano za proceduru izmjene Zakona o izmjenama Zakona o unutrašnjim poslovima, izbor Nezavisnog odbora (NO) te pokušaj vršenja uticaja na zastupnike, državne službenike i članove NO od strane pojedinih nosilaca izvršne, sudske i tužilačke vlasti ZDK – kazala je zastupnica Amra Babić (NiP).
Parlamentarnu većinu u ZDK čine Bosanskohercegovačka inicijativa – Kasumović Fuad, Socijaldemokratska partija BiH, Narod i Pravda, Hrvatska demokratska zajednica, Narodni evropski savez i Naša stranka.
Zastupnica Babić je, tokom pres-konferencije koju su sazvali nakon današnje sjednice Skupštine ZDK, naglasila kako će ova privremena komisija imati ingerencije da ispita ko je i na koji način vršio pritiske na zastupnike SZDK, evidentirajući svaku nepravilnost i okolnosti pod kojima se vrši eventualni pritisak.
Potvrdila je da određene istražne radnje o izboru novog Nezavisnog odbora te izmjena Zakona o unutrašnjim poslovima ZDK provodi i Tužilaštvo ZDK.
– Privremeno radno tijelo obavezno je podnositi izvještaj SZDK, kao i Kolegiju SZDK. Navedena komisija imat će sedam članova, od kojih će dva biti vanskupštinski članovi. Danas je donešen zaključak da se Kolegij SZDK sastane u roku od sedam dana, imenuje članove predložene komisije i isti akt, po hitnoj proceduri, dostavi u skupštinsku proceduru – kazala je Babić.
Napomenula je kako su se na ovakvu inicijativu odlučili “s obzirom da je bilo nekih dešavanja u prethodnom periodu vezano i za pisane tragove; nekih istražnih radnji koje su provodili policijski organi, ovdje, upravo u SZDK”.
– Tvrdim da nije bilo, ali neka se to potvrdi, da nije bilo nikakvih propusta u našem radu, ali, isto tako, poseban akcenat stavljamo na zaštitu digniteta ovog tijela i na zaštitu prava zastupnika u SZDK da iznose svoje mišljenje i da, za iznošenja svojeg mišljenja, ne mogu niti krivično niti bilo kako drugačije biti gonjeni – kazala je Babić.
Predsjedavajući SZDK Dejan Kovačević (NiP) isakao je kako žele da “zaštite dignitet direktno izabranih poslanika u ovoj skupštini”.
-Dakle, oni su dobili mandat da donose zakone, koji će biti boljitak u smislu sigurnosti građana i boljih privrednih uslova; obrazovanja i kulture i svih ostalih stvari. Ako neko smatra da ti zakoni nisu dobri, onda nije način prijetiti zastupnicima krivičnim ili parničnim postupcima, nego postoje institucije da se podnose apelacije vezano za zakone i postoje institucije koje mogu utvrditi da li je neki zakon ustavan ili neustavan te da li su poslanici i Skupština ZDK postupali ustavno ili neustavno – kazao je Kovačević, koji je podvukao kako je jedini cilj ove inicijative da se ljudi “oslobode da rade”.
A ne da se, kazao je, određenim dopisima, prijetnjama, izuzimanjem dokumentacije i angažovanjem advokatskih ureda… zastupnici dovode u situaciju da “ne mogu slobodno razmišljati i djelovati”.
-Niko ne kaže, ovdje, da je neko bezgrešan, ali postoje institucije koje propisuju te greške i, na koncu-konca, donose mjere kako da se one poprave. Cilj ove grupe zastupnika, ove grupe stranaka većine jeste, upravo, to. Da vratimo sve u nadležne institucije, a ne u grupe i pojedince, koji će, kroz pritiske, usmjeravati rad skupštinskih tijela – kazao je Kovačević.
Jedan dopis, kazao je, potpisao je policijski komesar ZDK Rusmir Šišić, a drugi dopis “došao je od jednog advokatskog ureda, koji je angažovan po tom pitanju”.
– Naravno, jučer ili prekujučer, imali smo dopis za pripremu dokumentacije za procedure izbora Nezavisnog odbora ZDK. Dakle, to su tri događaja koja su nas inicirala ne da zaustavimo nekog, da dokaže nešto, nego da to vratimo u institucije koje su nadležne za to. Ne trebamo zaboraviti da smo mi najviše zakonodavno tijelo u Kantonu, koje ima svoje obaveze, odgovornosti, nadležnosti… I da to propituje neko drugi, a ne na ovakav način – kazao je Kovačević.
Zamjenica predsjedavajućeg Behija Kulović (Naša stranka) napomenula je kako su svi zastupnici i zastupnice u SZDK dobili 6. juna ove godine, a koji je potpisao policijski komesar ZDK, odnosno generalni inspektor policije Rusmir Šišić.
– Na kraju tog akta se kaže: S tim u vezi, pozivamo vas da predmetnu odredbu, odnosno član 3 izmjena i dopuna Zakona o unutrašnjim poslovima ZDK, uskladite s pomenutom presudom iz Strazbura, odnosno stavite hitno van snage. Jer, ukoliko to ne učinite – u slučaju eventualne primjene ove odredbe, doveli bi do kršenja prava iz radnog odnosa aktuelnog policijskog komesara, a što bi u konačnici rezultiralo parničnim i krivičnim postupcima – istakla je Kulović.
Upravo ovu stavku iz tog akta smatraju neprihvatljivom, jer se, podvukla je, “Komesar stavlja u ulogu Ustavnog suda, koji je jedini nadležan da odlučuje i preispituje ustavnost donesenih akata”, a, smatra, stavlja se i u ulogu sudija Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, prejudicirajući eventualno njihove odluke.
– Dakle, ovo smatramo udarom na demokratiju u ZDK-u i na legalno izabrane zastupnike i zastupnice u SZDK – kazala je Kulović.
Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a u SZDK Damir Memić naglasio je da od samog početka formiranja skupštinske većine u ZDK “postoje određene situacije u kojima se rad ove skupštinske većine nastoji prikazati kao onaj koji donosi nezakonite odluke, radi suprotno zakonu.”
– To je krenulo od samog konstituirajuće sjednice SZDK u novom sazivu, gdje ste bili svjedoci optužbi kako je nova skupštinska većina nezakonito nastavila konstituirajuću sjednicu pa je i bivši premijer ZDK podnio apelaciju Ustavnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine po tom pitanju. Imamo obavezu upoznati javnost da je Ustavni sud FBiH, presudom od 18. aprila 2023., odbio taj zahtjev, konstatujući da nije nadležan da rješava ta pitanja, čime i sva priča o nezakonitom djelovanju i formiranju skupštinske većine, od samog početka pada u vodu – kazao je Memić.
On je napomeno kako se slična situacija dešava i ovog puta te da je njihov stav kakao će “poštovati svaku odluku koju donesu institucije BiH”.
– U ovom slučaju, to je Ustavni sud FBiH. Ukoliko Ustavni sud FBiH utvrdi da nešto nije uredu s izmjenama zakona, naša je obaveza da se to poštuje- bez ikakvog komentarisanja. Međutim, svaki vid zastrašivanja, pritisci, prijetnja krivičnim postupcima protiv zastupnika… nije mjesto u demokratskim institucijama i nije način na koji se rješavaju probelmi – kazao je Memić. Ustavni sud FBiH prihvatio apelaciju zastupnika na izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima ZDK
Ustavni sud FBiH prihvatio apelaciju zastupnika na izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima ZDK
Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine prihvatio je apelaciju jedne trećine zastupnika koja se odnosi na posljednje izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima Zeničko-dobojskog kantona, a koje je nedavno usvojila Skupština ZDK – potvrdio je u izjavi za novinare nakon današnje sjednice SZDK predsjednik Kluba zastupnika Stranke demokratske akcije u SZDK Alija Ogrić.
Podnošenje apelacije inicirala je upravo SDA, koja je nakon Općih izbora u BiH 2022. godine u opoziciji u tom kantonu.
-Jedna trećina zastupnika u SZDK podnijela je apelaciju Ustavnom sudu FBiH na odlučivanje o ustavnosti odluke o donošenju novog Zakona o unutrašnjim poslovima ZDK. Prema našim informacijama, apelacija je prihvaćena. U okviru te apelacije tražili smo i donošenje privremene mjere o trenutnoj obustavi zakona do donošenja ustavnosti Zakona o unutrašnjim poslovima ZDK. Odluka o privremenoj mjeri, prije svega, odnosi se na retroaktivnu primjenu Zakona o unutrašnjim poslovima ZDK – podvukao je Ogrić.