bh. meteorolog
Sladić najavio do kad nema stabilizacije vremena: “Ovog ljeta slijedi nam pauza…”
“Na osnovu prijašnjih uslova, signala sezonskih prognoza te analogija, usudio bih se reći da nam u velikoj mjeri slijedi pauza od ekstremno visokih temperatura zraka kao u protekla dva ljeta”, njegov je zaključak
Bh. meteorolog Nedim Sladić za Al Jazeera Balkans govorio je o dugoročnoj prognozi za predstojeće ljeto.
“Sve do polovine juna nažalost ne možemo očekivati niti stabilizaciju vremena usljed kruženja vlažnog i nestabilnog zraka nad jugom Evrope, a da ne spominjemo temperature iznad 30 stepeni koje su sada poput misaone imenice”, kaže Nedim Sladić, bosanskohercegovački meteorolog koji se trenutno nalazi na master studiju Fakulteta za meteorologiju i klimatologiju, Univerziteta u Readingu (Velika Britanija).
Nažalost, ni sezonske prognoze ne upućuju na bolje stanje, a uzimajući u obzir da imamo dosta vlage u tlu, teško ćemo ovog ljeta moći očekivati dugotrajnije toplotne valove jer će svako zagrijavanje imati za posljedicu porast tačke rosišta i dalje isparavanje, suzbijajući pokušaj razvijanja polja visokog zračnog pritiska jer se energija neće moći trošiti na zagrijavanje podloge, objašnjava Sladić.
“Na osnovu prijašnjih uslova, signala sezonskih prognoza te analogija, usudio bih se reći da nam u velikoj mjeri slijedi pauza od ekstremno visokih temperatura zraka kao u protekla dva ljeta”, njegov je zaključak.
Govorio je i o poplavama koje su pogodile ovo područje.
“Nažalost, ponovo je došla ta čuvena sredina maja koja je u posljednjih 10 godina čak tri puta, i gotovo u iste dane – i 2014, i 2019, ali i 2023. godine – donijela poplave. Ovog puta najgore je prošlo područje Bosanske Krajine, dok su 2019. i 2014. godine te padavine bile više orijentisane prema sjeveroistoku Bosne”, kazao je Sladić.
Označio je i “krivca” za ovakvu situaciju.
“Kriva za ovu situaciju bilo je snažno polje visokog zračnog pritiska nad sjeverozapadom Evrope, a mlazna struja, to jest snažna vrpca vjetrova koja raspoređuje različite vremenske sisteme, lomila se nad Atlantikom u dvije grane, jedna šireći se na sjeverozapad Evrope prema Polu, a druga na sjever Afrike i potom preko Sredozemlja. Grana preko Sredozemlja oblikovala je situaciju u Bosni i Hercegovini te Hrvatskoj. Obrazac koji smo imali tokom maja 2023. godine odlikovala je pojačana ciklonalna aktivnost nad sjevernim dijelom Afrike šireći se sjevernije svojom osom prema zapadnom Sredozemlju i Jadranskom moru, odakle je prema našim krajevima pristizala velika količina vlažnog zraka”, objasnio je meteorolog i dodao:
“Međutim, specifičnost ovog sistema u odnosu na prethodne dvije godine ogledala se u tome da je influks vlage dolazio u snažnom južnom visinskom strujanju nalik atmosferskoj rijeci, to jest uskoj liniji sa ogromnim količinama vlage i toplijim zrakom koji se sjevernije susretao sa nešto svježijim koji je curio sa sjevera, doprinoseći pojačanom intenzitetu padavina nad područjem Krajine koja je ovog maja lokalno za cijeli mjesec primila kiše koliko primi za tri, pa čak i četiri mjeseca. Koliko je maj 2023. bio ekstreman, pokazuje i podatak da je u Bihaću palo 283 litre po kvadratnom metru.”