Utvrđen Prijedlog zakona
Na čemu se bazira vanjska politika BiH i je li saglasnost i dalje upitna?
Do sada se vanjska politika naše zemlje bazirala na tri frakcije, kaže analitičar Papić, te dodaje da je prije 20 godina bila mnogo bolja situacija jer je postojao zajednički stav koji se predstavljao Ujedinjenim narodima
Nakon više od 20 godina utvrđen je Prijedlog zakona o vanjskim poslovima Bosne i Hercegovine. No, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da neće biti usvojen u Parlamentarnoj skupštini BiH. Rekao je, također, da neće proći ni sporazum koji predviđa slobodno kretanje na Zapadnom Balkanu.
Jednoglasno je usvojen zakon na koji se čekalo godinama, naveo je, između ostalog, ministar vanjskih poslova BiH, Elmedin Konaković. Jedan od glavnih razloga njegovog donošenja je napredovanje Bosne i Hercegovine u procesu evropskih integracija do punopravnog članstva u EU, navodi se u saopštenju Vijeća ministara BiH.
“Dogovor donosi rješenja i našu zemlju vodi naprijed. Konflikt i svađe koriste samo političarima, garantuje mandate i plate”, kaže Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.,
Do sada se vanjska politika naše zemlje bazirala na tri frakcije, kaže analitičar Papić, te dodaje da je prije 20 godina bila mnogo bolja situacija jer je postojao zajednički stav koji se predstavljao Ujedinjenim narodima. O tome šta bi ovaj zakon mogao donijeti, Papić navodi da bi to bio dobar početak ujedinjenja vanjske politike naše zemlje.
“To naravno zavisi i od drugih političkih odnosa, ali mislim da politika trojke plus dodaje i taj drugi elemenat, dogovor i sporazum, kompromis i omogućit će jedinstvenu vanjsku politiku. Sam tekst zakona je, mislim, profesionalno urađen i reguliše sistem za spoljnu politiku, organizaciijske veze i odnose.”
Uz određene korekcije koje će biti ugrađene u zakonski prijedlog dalje se upućuje na usvajanje u Parlamentarnu skupštinu BiH. Do konačne odluke čini se da je dug put. Da je dug put ilustruje i izjava predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
“Znači da su se svi politički akteri koji čine Vijeće ministara dogovorili, što ne mora da znači da će ostale instance da prođe. To možemo da vidimo na nekim drugim zakonima kojima se prijeti ili koji se predlažu a u nekim drugim instancama se opstruiše, tako da ovo je samo jedan korak”, rekao je Мladen Bubonjić, politički analitičar.
“Neće biti usvojen na parlamentu”, kazao je Milorad Dodik.
U kompleksnim političkim okolnostima upitna je provedba Zakona o vanjskim poslovima, smatraju analitičari. Zakon je dugo čekao u Vijeću ministara, nekoliko puta je skidan sa dnevnog reda jer nije bilo saglasnosti u ranijim sazivima. Je li saglasnost i dalje upitna?